Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një libër i Georgi Gospodinov është nominuar për çmimin letrar Booker

Georgi Gospodinov
Foto: Facebook /@Georgi Gospodinov

Romani “Strehim kohe” hyri në listën e gjatë të propozimeve për çmimin ndërkombëtar Booker. Autori Georgi Gospodinov është shkrimtari i parë bullgar i nominuar për këtë çmim, njofton shtëpia botuese "Zhanet 45". Libri u përkthye nga Angela Rodel, e cila gjithashtu u bë pjesë e nominimit për Booker. Në listën e gjatë janë përzgjedhur 13 nga 134 libra që plotësonin kushtet për çmimin, shkruan në “The Guardian”. Lista e ngushtë e nominimeve do të shpallet më 18 prill në Panairin e Librit në Londër. Në të do të renditen 6 nga 13 librat origjinalë. Fituesi do të shpallet më 23 maj në një darkë speciale në Londër.

Vepra të Georgi Gospodinovit janë përkthyer edhe në gjuhën shqipe.


Më shumë nga rubrika

Takimi i sivjetshëm „Në mejdanin e Bullgarisë tjetër“ përfaqëson ritualet që lidhen me mbledhjen e trëndafilave

Grupe folklorike bullgare nga vende të ndryshme evropiane mblidhen për të kënduar dhe kërcyer në edicionin e tetë të takimit "Në mejdanin e Bullgarisë jetër". Eventi zhvillohet në datat 3 dhe 4 qershor në kryeqytetin çek, Pragë, dhe tema është..

botuar më 23-06-03 10.25.PD

Zornica Sllavova dhe S-MO fituan konkursin e këngës të BNR “Pranvera 23”

Zornica Sllavova dhe S-MO morën çmimin e madh në konkursin për muzikën e re bullgare, pop dhe rok, “Pranvera'23”. Mes 12 këngëve finale, fituesja e edicionit të 54-të të konkursit muzikor fitoi votën e jurisë me këngën “Zgjedhje”. Ajo dhe S-MO do të..

botuar më 23-06-01 9.43.PD

Në Sofje u hap Panairi tradicional Pranveror i Librit

Panairi i XVI i Librit dhe Festivali Ndërkombëtar Letrar për Fëmijë dhe të Rinj në Sofje u hapën në kryeqytet përpara Pallatit Kombëtar të Kulturës. Një numër rekord prej 144 shtëpish botuese marrin pjesë në 60 tenda. Deri më 4 qershor do të mbahen..

botuar më 23-05-29 12.43.MD