Eмисия новини
от 22.00 часа

Kryeministri bullgar i bëri thirrje BE-së për më shumë solidaritet në krizën me Covid-19

U bë e qartë se nuk jemi gati për pandeminë. Muaji mars garuam se cili shtet më parë do të mbyllë kufijtë , tha kryeministri Bojko Borisov në diskutimin e tij para Forumit Strategjik në qytetin slloven Bled. Në kontekstin e valës së dytë të pritur..

31.08.20 13:49 |

Fluturat e gjalla prapë do të gëzojnë frekuentuesit e Muzeut të Shkencave të Natyrës në Pllovdiv

Muzeu Regjional i Shkencave të Natyrës Pllovdiv hap dyert e sallës “Tropik” nga 1 shtatori, njoftoi BTA. Për gëzimin e frekuentuesve pas heqjes së një pjese të kufizimeve lidhura me pandeminë nga Covid-19, në sallë prapë do të fluturojnë flutura..

30.08.20 15:31 |

159 të shëruar nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

99 janë rastet e reja të Covid-19 në Bullgari, ose 2,76 për qind nga 3588 testet PCR të realizuara. 18 janë pacientët me koronavirus, që vdiqën gjatë 24 orëve të fundit, të shëruarit janë 159. Të vendosurit në spital me infeksionin Covid-19 janë 714..

25.08.20 09:23 |
Bojko Borisov

Me 32.8 për qind u ulën të infektuarit me Covid-19 në Bullgari

Për dy javët e fundit Bullgaria shënon ulje me 32.8 për qind të numrit të të infektuarve me Covid-19. Për po këtë periudhë Kroacia ka rritje të të infektuarve me 181 për qind, Franca – me 106 për qind, Niderlanda – me 46 për qind, Greqia – me 51 për..

19.08.20 15:28 |

2/3 nga kompensimet e shlyera janë në ndihmë të sektorëve më të prekur ekonomik

67 për qind nga mjetet e shlyera nga shteti për punëdhënësit për të ruajtur vendet e punës dhe të të punësuarve në kohën e gjendjes së jashtëzakonshme shpallur më 13 mars 2020, u orientuan te degët më të prekura ekonomike – industria përpunuese, tregtia,..

17.08.20 17:39 |

Komisioni Evroian miratoi masën bullgare në përkrahje të aeroporteve Burgas dhe Varna

Komisioni Evropian miratoi masën bullgare në përmasë 4.4 milion euro për ndihmë të aeroporteve Burgas dhe Varna. Masa është në kuadrin e Suazës së Përkohshme për Ndihmë Shtetërore në Kushtet e Pandemisë së koronavirusit dhe parashikon shtyrjen e pagimit..

17.08.20 15:11 |
Vasill Garnizov

Në Bullgari shihet një nënvleftësim sistematik i institucioneve

Që prej një muaji kryeministri Bojko Borisov zgjodhi strategjinë të lajmërojë shoqërinë nëpërmjet profilin e vet në rrjetet sociale. Kjo është me qëllim të evitojë kontaktin me protestuesit. Kështu analisti politik Vasill Garnizov komentoi para..

13.08.20 11:08 |

Evidentohet rritja e turistëve në qytetet detare Sozopoll dhe Llozenec

Në sfondin e tkurrjes së turizmit në vend për shkak të pandemisë së koronavirusit, në qytetet Sozopoll dhe Llozenec në bregdetin jugor bullgar evidentojnë një rritje të akomodimeve gjatë kësaj stine në krahasim me të kaluarën. Sipas informacionit të..

12.08.20 09:46 |

Krasimir Baçev nga Çekia: Ka probleme në komunikimin me shtetin

“Unë nuk pushoj së punuari dhe së menduari për Bullgarinë, sepse merrem me transport autobusi dhe çdo ditë  jam në kontakt me dhjetëra bullgarë, të cilët udhëtojnë midis Çekisë dhe Bullgarisë.  Çdo ditë këtu vijnë njerëz, të dëshpëruar nga jeta të..

11.08.20 14:47 |

Një bullgar krijoi një automjet të ri elektrik

Jeta në qytetin e madh me një infrastrukturë të keqe dhe një lidhje jo aq të mirë për nga transporti shumë shpesh kthehet në një sprovë dhe shkak për nerva të shumta e të tepërta. Për t’ju shmangur mangësive dhe telasheve në qendër me makinë personale..

10.08.20 13:05 |
Всички новини: днес | вчера