Eмисия новини
от 09.00 часа
Asena Serbezova

Ministri i Shëndetësisë u takua me disa nga protestuesit kundër certifikatës së gjelbër

“Nuk kishte një strategji të qartë komunikimi që nga fillimi i pandemisë dhe frika i ndau njerëzit”, tha Ministrja e Shëndetësisë Asena Serbezova në një takim me disa nga protestuesit kundër certifikatës së gjelbër. Ajo tha se është kundër vaksinimit të..

12.01.22 18:49 |

Pandemia ndryshoi procesin arsimor

Kaluan më shumë se 600 ditë që nga fillimi i pandemisë së Covid-19. Një kohë e cila ndryshoi krejtësisht mënyrën tonë të jetesës, na bëri më të tjetërsuar dhe të vetmuar se kurrë. Frika nga mbijetesa ndikoi edhe në jetën tonë të përditshme, duke..

12.01.22 07:15 |
Asena Serbezova

Masat kundër epidemisë do të vendosen sipas të dhënave në baza ditore

Vala e re e koronavirusit nuk përsëritet me ato të mëparshmet dhe është krejt ndryshe. Në bazë të të dhënave do të bëhet çdo ditë një vlerësim kompleks, tha Ministrja e Shëndetësisë Asena Serbezova pas takimit të Ndihmës së Urgjencës dhe drejtorëve..

11.01.22 12:04 |

Do të anulojnë certifikatat e gjelbra me 70 për qind vaksinim të popullsisë

Nuk ka vaksinim të detyrueshëm, qeveria nuk do të vendosë për sa kohë të jem unë kryeministër. Vaksinimi është fakti themelor për tejkalimin e krizës, tha në përgjigje të një pyetjeje parlamentare, Kryeministri Kirill Petkov. “Ne duam të heqim..

07.01.22 13:21 |

Incidenca e Covid po rritet ndjeshëm

Për javën e fundit rritja e numrit të të sëmurëve me koronavirus në Bullgari është 111 për qind. Incidenca totale në baza dy-javore për vendin më 7 janar tejkaloi ndjeshëm kufirin prej 500 personash për 100 000 dhe arriti në 548. Krahasuar me..

07.01.22 13:02 |

Deficit buxhetor mbi 2 miliard euro vetëm për një muaj

Sipas Marrëveshjes së Maastrihtit deficiti buxhetor i shtetit nuk duhet të tejkalojë 3 për qind nga produkti i brendshëm bruto (PBB), ndërsa shuma totale e borxhit shtetëror nuk duhet të kalojë 60 për qind nga PBB. Deri më tani këto..

07.01.22 07:15 |
Komiteti Kombëtar i Pandemisë

Do të mbetemi të mbyllur për dhjetë ditë në rast koronavirusi

Nga java e ardhshme, karantina për pacientët me Covid-19 do të ulet nga 14 në 10 ditë dhe ata që janë në kontakt me ta do të qëndrojnë në shtëpi vetëm për një javë. Këtë qëndrim të autoriteteve shëndetësore e bëri të ditur Zëvendës Ministri i..

06.01.22 18:49 |
Aleksandër Kabranski dhe Stefania Llazarova

Dy nxënës u dekoruan për krijimin e një maske të biodegradueshme

Dy nxënës të klasës së dhjetë të Shkollës së Mesme të Shkencave Natyrore dhe të Matematikës në qytetin Jamboll(Bullgari Juglindore) morën një çmim nga Instituti i Nxënësve i Akademisë Bullgare të Shkencave për krijimin e një maske të..

05.01.22 17:03 |

Çfarë vit po përcjellim – bullgarët në Bullgari dhe në të gjithë botën

Po përfundon një vit plotë sfida dhe kthesa të papritura. Pandemia ndryshoi ditët tona të përditshme dhe rirenditi prioritetet tona, ndërsa triptiku zgjedhor – peizazhin politik në vend. Covid dhe “zgjedhje” – këto ishin dy fjalët domethënëse për..

31.12.21 11:45 |
Porf. Penka Petrova

Pritet që në vitin 2022 Omikron të jetë vala e fundit e pandemisë Covid-19

Vendimtare për rrugëdaljen e mirë nga infektimi me koronavirus është doza përforcuese. Asnjë person me një dozë të tretë nuk u sëmur rëndë ose nuk vdiq. Kështu tha për BNR Prof. Penka Petrova, Drejtoreshë e Institutit të Mikrobiologjisë në..

31.12.21 11:19 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна