Eмисия новини
от 19.00 часа

Kryqi i Kuq i Bullgarisë shënon Ditën Botërore të Vullnetarit

Në vitin 1985 OKB-ja e shpalli 5 dhjetorin Ditë Ndërkombëtare të Vullnetarit. Sivjet Kryqi i Kuq i Bullgarisë e shënon atë me demonstrimin e shpëtimit në rast zjarri. Merr pjesë një ekip i Drejtorisë së Kryeqytetit “Siguri Zjarrfikëse dhe Mbrojtja e..

05.12.19 10:38 |

Në SHBA u inauguruan pllaka përkujtimore kushtuar shpëtimit të hebrenjve bullgarë

Nënpresidentja Ilijana Jotova inauguroi në Muzeun e Holokaustit në Los Anxhelos një pllakë përkujtimore për shpëtimin e rreth 50 000 hebrenjve bullgarë gjatë Luftës së Dytë Botërore.   Në ceremoni Nënpresidentja shënoi se shpëtimi i hebrenjve bullgarë..

04.03.19 12:46 |

Shtëpia e Dimitër Peshevit në Kjustendill ruan kujtimin për shpëtimin e hebrenjve bullgarë

Shtëpia-muze “Dimitër Peshev” në qytetin Kjustendill është monument i kulturës, i cili u rimëkëmb, që të grumbullojë në një vend kujtimin e atyre bullgarëve, të cilët në vitin 1943 arritën të shpëtojnë nga Hitleri rreth 50 mijë hebrenj, të përgatitur..

19.12.15 11:35 |
Всички новини: днес | вчера