Eмисия новини
от 20.00 часа

Les touristes étrangers vont doubler cet hiver

Le nombre des voyages pour Noël et le Jour de l’an devrait atteindre le demi-million. Ceux qui partiront à l’étranger, dans des pays voisins principalement, seront 60 mille. Ceux qui partiront à l’étranger feront des voyages pour visiter des..

05.12.21 16:32 |

Bileta për teleferikun e skive në Bansko rritet me nja 10-15 për qind

Çmimi i biletës për teleferikun në një nga pushimoret më të njohura bullgare - Bansko, do të rritet me 10-15 për qind, tha për Radio Bllagoevgrad drejtori i zonës së skive Ivan Obrejkov. Shtrenjtimi imponohet për shkak të çmimeve më të larta të..

29.11.21 11:48 |

Pamporovo është duke përgatitur pistat për skiatorët

Pushimorja jonë dimëror Pamporovo në Rodopet po pret skiatorët e parë të sezonit. Temperaturat minimale aty tashmë zbritën nën zero gradë dhe impiantet e borës artificiale nga mbrëmja e djeshme po punojnë në zonat e pistave. Parashikohet që sezoni..

25.11.21 12:14 |

Resort of Pamporovo prepares for start of ski season

Bulgaria’s winter resort of Pamporovo in the Rhodopes is waiting for the first skiers this season. The lowest temperatures in the resort have already dropped below zero and the snow cannons are spreading snow on the slopes. The..

25.11.21 11:14 |

Pamporovo prépare ses pistes pour les skieurs

La station de sports d’hiver de Pamporovo dans le massif des Rhodopes attend les premiers skieurs pour la saison. Les températures minimales dans la stations sont déjà tombées en dessous du zéro et les canons à neige répandent déjà de la neige..

25.11.21 11:06 |

Hapet sezoni i skive në Bansko

Më 18 dhjetor zyrtarisht do të hapet sezoni dimëror i skive 2021/2022 në vendpushimin Bansko në malin Pirin. Nga pushimorja u kujtojnë mysafirëve se sivjet qendra e skijimit do të punojë me masa të rrepta sigurie për shkak të situatës së pandemisë...

20.11.21 06:00 |

Bullgaria prezantohet në një ekspozitë turistike në Ukrainë

Më 5 dhe 6 tetor 2021, Bullgaria do të marrë pjesë në ekspozitën ndërkombëtare të turizmit UITM 2021 në Kiev (Ukrainë). Kjo është ekspozita më e madhe e turizmit në vjeshtë (UITT & UITM), sipas Ministrisë së Turizmit. Qëllimi i Bullgarisë është..

05.10.21 06:55 |
Vlladimir Zografski

Kërcimtari më i mirë bullgar i skive Vlladimir Zografski me medalje të bronztë

Kërcimtari më i mirë bullgar i skive Vlladimir Zografski për herë të parë në karrierën e tij u ngjit në podium në startet e Grand Prix. Në Shchuchinsk, Kazakistan, ai fitoi një medalje bronzi me arritje nga 94 dhe 89 metra, dhe u radhit pas fituesit..

06.09.21 10:34 |

Bulgaria's Bansko ski resort to close winter season

Many people from different countries in Western Europe have rediscovered Bulgaria's ski resort Bansko during the past winter season. However, the skiers were about 50% less than previous years, Ivan Obreykov, marketing director of the Bansko ski area,..

10.04.21 11:35 |

Excellentes conditions de ski dans les montagnes bulgares

Les conditions de ski dans les grandes stations d'hiver bulgares sont excellentes. Les remontées mécaniques sont ouvertes à Borovets /Rila/ et Bansko /Pirin/ et le resteront jusqu'à la fin des vacances scolaires qui sont du 3 au 11 avril. A Pamporovo..

28.03.21 10:18 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР