Eмисия новини
от 11.00 часа

Po rirregullojnë pllakat simbolike të verdha në qendër të Sofjes

Filloi rirregullimi dhe ndërrimi i pllakave të verdhë në qendër të Sofjes. Krahas shtrimit, do të ndërrohen pllakat në trotuare, do të përmirësohen sipërfaqet e gjelbra, njofton Bashkia Metropolitane. Riparimi pritet të zgjasë deri më 10 shtator...

07.08.22 10:05 |

Fotot „In Transit“ nga metroja e Nju Jorkut u rregulluan në qendër të Sofjes

Pikërisht një vit më parë ju folëm për projektin fotografik “In Transit” të bullgarit Deljan Vëllçev. Ekspozita përfshin 30 imazhe të realizuara në metronë e Nju Jorkut nga viti 2014 deri në fillimin e pandemisë Covid-19, të cilat u shfaqën për..

23.07.22 11:15 |

Në ditën e 120 të luftës, Ukraina pret dritën jeshile për anëtarësimin në BE

Në samitin kyç të BE-së për Ukrainën në Bruksel, vendi pret të marrë statusin e kandidatit. Në fjalimin e tij të mbrëmjes, Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski tha se zhvilloi bisedime edhe me Kryeministrin bullgar Kirill Petkov. “Që në mëngjes..

23.06.22 09:12 |

Tre liderë kryesorë të BE pritet të vizitojnë Kievin

Udhëheqësit e Francës, Italisë dhe Gjermanisë pritet të udhëtojnë së bashku në Kiev më 16 qershor për t’u takuar me Presidentin ukrainas Vollodimir Zelenski. Vizita është një shenjë mbështetjeje dhe Ukraina do të marrë statusin e një vendi kandidat për..

16.06.22 09:36 |

Bullgaria nis bisedimet e anëtarësimit në OECD

Më 10 qershor 2022, Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) nisi zyrtarisht bisedimet e anëtarësimit të Bullgarisë, duke miratuar një Udhërrëfyes me parametrat, fazat dhe kushtet e procesit të anëtarësimit. Kjo ndodhi gjatë Takimit..

10.06.22 18:17 |

Mbi 84 000 qytetarë ukrainas në Bullgari kanë statusin e mbrojtjes së përkohshme

Aktualisht në territorin e vendit tonë ka mbi 94 300 shtetas ukrainas, nga të cilët mbi 84 000 kanë statusin e mbrojtjes së përkohshme. Sipas të dhënave të portalit të unifikuar “Bullgaria për Ukrainën”, në hotelet tona janë të akomoduar 51 mijë e..

26.04.22 11:24 |
Четири пункта за издаване на удостоверения за временна закрила на украински граждани започнаха работа тази сутрин в кризисния център в Морска гара - Бургас.

70 për qind e refugjatëve ukrainas duan të fillojnë punën menjëherë

70 për qind e 3300 qytetarëve ukrainas të konsultuar nga ekipet e Agjencisë së Punësimit thonë se janë gati të fillojnë punën menjëherë, dhe 10 për qind - nëse ka kujdes për fëmijët e tyre. 66 për qind e ukrainasve të anketuar kanë një diplomë..

04.04.22 17:55 |
Dmitrij Peskov

Vlladimir Putin është i gatshëm të dërgojë një delegacion në Minsk për bisedime

Presidenti i Rusisë Vlladimir Putin është gati të dërgojë në Minsk një delegacion për bisedime me Ukrainën. Këtë e deklaroi zëdhënësi i Kremlinit Dmitrij Peskov. Ai saktësoi, se Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Llukashenko e siguroi Putinin, se..

25.02.22 17:37 |

Bullgarët janë të gjashtë për nga numri në Angli ndër shtetasit e BE

Më 30 qershor në orën 00.00 fiks skadoi afati përfundimtar për të aplikuar për statusin e qëndrimit të shtetasve të BE në Mbretërinë e Bashkuar. Kështu cilido që nuk ka shtetësi britanike ose irlandeze, nuk ka statusin e qëndrimit të përhershëm..

01.07.21 12:49 |

10 000 bullgarëve mund t’u imponohet të largohen nga Britania e Madhe

Më shumë se 10 000 bullgarë në Britaninë e Madhe që kanë aplikuar për marrjen e statusit të qëndrimit nuk kanë përmbushur kërkesat, sipas informacionit të palës britanike. Kërkesat e 264 000 bullgarëve të tjerë u miratuan dhe do të vazhdojnë të..

15.06.21 19:17 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера