Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po rirregullojnë pllakat simbolike të verdha në qendër të Sofjes

Foto: Ani Petrova

Filloi rirregullimi dhe ndërrimi i pllakave të verdhë në qendër të Sofjes. Krahas shtrimit, do të ndërrohen pllakat në trotuare, do të përmirësohen sipërfaqet e gjelbra, njofton Bashkia Metropolitane. Riparimi pritet të zgjasë deri më 10 shtator. Deri atëherë, pjesë të ndryshme të qendrës së mbuluar me këto pllaka do të mbyllen hap pas hapi.

Në vitet 1907–1908, me iniciativën e Kryebashkiaku Martin Todorov, nga Austro-Hungaria u importuan 59 302.46 metra katrorë gurë shtrimi të verdhë për të fisnikëruar kryeqytetin e ri bullgar. Ato janë bërë prej guri gëlqeror të grimcuar dhe të pjekur – “mergell”. Me to u shtruan edhe arteriet kryesore rrugore në qendrën e Sofjes, kujton Muzeu Historik Rajonal “Sofje”. Edhe sot, gurët e verdhë të shtrimit janë një nga simbolet e kryeqytetit. Rrugët dhe sheshet e mbuluara me to kanë statusin e Vlerës së Paluajtshme Kulturore dhe mbrohen me Ligjin për Trashëgiminë Kulturore.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Deri në mesditë do të jetë me diell, pastaj do të ketë vranësira dhe reshje shiu

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 10 dhe 12°, në Sofje 10°. Pas mesditës do të mbajë vranësira në vend. Do të ketë reshje të shkurtra me bubullima dhe mundësi për breshër. Temperaturat maksimale do të jenë nga 20 deri..

botuar më 24-05-27 7.40.MD
Iva Pehlivanska, Kryetare e Bashkimit të Paramedikëve
në Bullgari

60% e bullgarëve të trajnuar si ndihmës mjekë shkojnë për të punuar jashtë vendit

Rreth 2500 bullgarë janë trajnuar si ndihmësmjekë që nga viti 2016. Afro 60% e tyre kanë emigruar dhe ushtrojnë profesionin e tyre jashtë vendit.  Këtë e tha për BNR, Iva Pehlivanska, kryetare e Bashkimit të Paramedikëve në Bullgari me rastin e Ditës..

botuar më 24-05-27 6.49.MD

NATO miratoi përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina kundër territorit rus

Asambleja Parlamentare e NATO-së miratoi një deklaratë për të lejuar Ukrainën të përdorë ndihmën ushtarake të dërguar për të goditur objektivat ushtarakë në territorin rus. Teksti u miratua në seancën plenare të Asamblesë në Sofje. 9 delegatë votuan..

botuar më 24-05-27 6.37.MD