Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

10 000 bullgarëve mund t’u imponohet të largohen nga Britania e Madhe

Foto: arkiv

Më shumë se 10 000 bullgarë në Britaninë e Madhe që kanë aplikuar për marrjen e statusit të qëndrimit nuk kanë përmbushur kërkesat, sipas informacionit të palës britanike. Kërkesat e 264 000 bullgarëve të tjerë u miratuan dhe do të vazhdojnë të qëndrojnë në vend. Për shkak të vështirësive që përjetojnë shtetasit bullgarë në aplikimin për statusin e qëndrimit, Sekretari i Përhershëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme Ivan Kondov zhvilloi një takim me Ambasadorin Britanik në Bullgari Rob Dixon.

Diplomati bullgar theksoi se për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe masave kufizuese, shumë njerëz vonuan për të paraqitur dokumentet e tyre. Lidhur me këtë, Bullgaria i drejtoi lutje Mbretërisë ë Bashkuar për fleksibilitet pas 30 qershorit 2021, kur skadon afati i fundit për të aplikuar për Skemën e Qëndrimit, si dhe për rregulla të qarta se çfarë mund të bëjnë shtetasit bullgarë pas kësaj date.


Më shumë nga rubrika

Rregulla të reja për hyrje në Bullgari nga vendet në zonën e kuqe

Nga e enjtja, 29 korrik, shtetasit bullgarë, personat me qëndrim të përhershëm ose afatgjatë në Bullgari dhe familjet e tyre, shtetasit e BE-së dhe Zonës Ekonomike Evropiane, punëtorët sezonalë dhe të huajit që duan të marrin dekret për shtetësi..

botuar më 21-07-27 7.28.MD

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD