Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търпи ли ЦГМ критика?

Автобус 604
Снимка: Константин Лавсов

В днешни дни няма как да не признаем, че има една мрежа, която изпреварва всички други информационни източници, независимо дали става въпрос за радио, телевизия, информационна агенция или уеб сайт. Това е социалната мрежа и в частност Facebook. Нормално! Много хора, много връзки, много споделяния! Качвате нещо, някои ваш познат го споделя, после друг и тази новина, снимка или мисъл може за броени минути да достигне до хиляди хора, независимо къде живеят.

Вчера, докато идвах на работа ми се случи нещо на пръв поглед нормално за ежедневието по софийските улици и булеварди - засече ме автобус на градския транспорт. Какво пък толкова? Явно гони график. Не, че му дава право да засича, ама станалото станало. Но закъде без едно голямо НО? Замислих се, че ако заради подобен тип засичане стане лек инцидент от типа да се одраскаш в съседната кола, или да се изнесеш толкова близо до тротоара, че да си одраскаш джантата, да нараниш или спукаш гумата и т.н., все пак трябва да дадеш обяснение какво е станало и е логично да дадеш номера на въпросния автобус. Да, ама не! Номер, както и сами виждате на снимката, не се вижда. Останал е някакъв блед черен контур около цифрите, който се вижда само в спряло положение и на не повече от 2-3 метра разстояние, а зрението ми смятам все още е добро.

Снимах го! Реших, че не е редно нас шофьорите да ни питат аптечка имаме ли, пожарогасител имаме ли, светлоотразителна жилетка носим ли си и т.н., а в същото време да се движат автобуси без номера. Според ЗДвП нарушение е когато номерът е изцапан или закрит и не се вижда. Глобата според чл. 183 е едва 10 лв., но какво пише в закона, ако номера ти е чист, не е покрит, но не се разчита, защото е изтъркан? Нищо!

И така стигаме до социалната мрежа. Центърът за градска мобилност има страница във Facebook, на която може да отправяте питания като граждани и рано или късно някой отговаря. Реших и аз да бъда редови гражданин, защото кажа ли БНР, кажа ли, че съм журналист, че ги записвам, въобще ако си представител на медиите, знаеш, че ще получиш отговорите. Не! Реших гражданинът Константин Лавсов да бъде модерен, в час с новите методи на комуникация и да направи запитване през социалната мрежа. Качих снимката на страницата на ЦГМ и очаквах някаква реакция. Каквато и да е - реакция. Е, имаше я! След няколко часа снимката беше изтрита, а отговор както много от Вас се сещат не получих. Да се надяваме, че това е единичен случай, защото може би администраторът на страницата не е знаел какво да каже, но дори и да е така, в такъв случай се пише: "Добър ден! Ще направим проверка! Благодаря за сигнала!"

Според Вас търпи ли ЦГМ критика?

Константин Лавсов - редактор и водещ в "Радио София"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС ще разгледа три доклада за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23
Жоро Пенчев от “Екипа на София”.

"Екипът на София" представи годишния си доклад за развитието на града през 2024 г.

"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Константин Кисимов беше сред най-големите на театралната ни сцена

Преди 80 г. Константин Кисимов спасил буквата "ь" (ер малък) от отпадане от азбуката ни

Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..

публикувано на 12.02.25 в 14:37

ВАС потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София от 2029 г.

Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..

публикувано на 12.02.25 в 14:35