Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търпи ли ЦГМ критика?

Автобус 604
Снимка: Константин Лавсов

В днешни дни няма как да не признаем, че има една мрежа, която изпреварва всички други информационни източници, независимо дали става въпрос за радио, телевизия, информационна агенция или уеб сайт. Това е социалната мрежа и в частност Facebook. Нормално! Много хора, много връзки, много споделяния! Качвате нещо, някои ваш познат го споделя, после друг и тази новина, снимка или мисъл може за броени минути да достигне до хиляди хора, независимо къде живеят.

Вчера, докато идвах на работа ми се случи нещо на пръв поглед нормално за ежедневието по софийските улици и булеварди - засече ме автобус на градския транспорт. Какво пък толкова? Явно гони график. Не, че му дава право да засича, ама станалото станало. Но закъде без едно голямо НО? Замислих се, че ако заради подобен тип засичане стане лек инцидент от типа да се одраскаш в съседната кола, или да се изнесеш толкова близо до тротоара, че да си одраскаш джантата, да нараниш или спукаш гумата и т.н., все пак трябва да дадеш обяснение какво е станало и е логично да дадеш номера на въпросния автобус. Да, ама не! Номер, както и сами виждате на снимката, не се вижда. Останал е някакъв блед черен контур около цифрите, който се вижда само в спряло положение и на не повече от 2-3 метра разстояние, а зрението ми смятам все още е добро.

Снимах го! Реших, че не е редно нас шофьорите да ни питат аптечка имаме ли, пожарогасител имаме ли, светлоотразителна жилетка носим ли си и т.н., а в същото време да се движат автобуси без номера. Според ЗДвП нарушение е когато номерът е изцапан или закрит и не се вижда. Глобата според чл. 183 е едва 10 лв., но какво пише в закона, ако номера ти е чист, не е покрит, но не се разчита, защото е изтъркан? Нищо!

И така стигаме до социалната мрежа. Центърът за градска мобилност има страница във Facebook, на която може да отправяте питания като граждани и рано или късно някой отговаря. Реших и аз да бъда редови гражданин, защото кажа ли БНР, кажа ли, че съм журналист, че ги записвам, въобще ако си представител на медиите, знаеш, че ще получиш отговорите. Не! Реших гражданинът Константин Лавсов да бъде модерен, в час с новите методи на комуникация и да направи запитване през социалната мрежа. Качих снимката на страницата на ЦГМ и очаквах някаква реакция. Каквато и да е - реакция. Е, имаше я! След няколко часа снимката беше изтрита, а отговор както много от Вас се сещат не получих. Да се надяваме, че това е единичен случай, защото може би администраторът на страницата не е знаел какво да каже, но дори и да е така, в такъв случай се пише: "Добър ден! Ще направим проверка! Благодаря за сигнала!"

Според Вас търпи ли ЦГМ критика?

Константин Лавсов - редактор и водещ в "Радио София"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Момчил Панайотов: И най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия

Дори и най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия. Има ли сняг, хората вече трябва да внимават за лавини, предупреди в ефира на БНР-Радио София Момчил Панайотов , председател на Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). "Не е лесно да се дадат правила за поведение. Когато правим курсове или..

публикувано на 20.11.24 в 16:08

Христо Панчугов: Нямаме дори процедура за изход от сегашния политически блокаж

И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..

публикувано на 20.11.24 в 15:25

Българи печелят второ място на престижен светлинен конкурс в Токио

Българският екип , който представи своя авторски 3D мапинг на международния конкурс за светлинни инсталации в Япония, бе отличен с второ място. В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави , от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата..

публикувано на 20.11.24 в 14:39
Дъбът от с. Насалевци, община Трън, победител през 2016 г

В ход са номинациите за най-забележително дърво с история в конкурса "Дърво с корен"

В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим. С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни..

публикувано на 20.11.24 в 13:41

Пазителите на градския дух в изложбата "Занаятчиите на София"

От 21 ноември до 5 декември 2024 г. в емблематичните за София Централни хали, се открива петата от поредицата изложби "Невидима София". Последната изложба от цикъла е посветена на "Занаятчиите на София". Организатор е медията за изкуство и култура "Програмата", които целят да покажат хората, които пазят духа на града, вдъхвайки живот на традициите...

публикувано на 20.11.24 в 12:03
Павел Вежинов

В Столичната библиотека отбелязваме 110 г. от рождението на Павел Вежинов

На 9 ноември се навършиха 110 години от рождението на българския белетрист,  публицист, журналист и сценарист Павел Вежинов, създал едни от най-ярките модерни творби в българската литература от втората половина на миналия век, актуални и днес, когато са изминали малко над 40 години от смъртта му. Той е един от най-продуктивните превеждани,..

публикувано на 20.11.24 в 11:30

Нивата на мръсен въздух през зимните месеци в София отчитат спад, но недостатъчно

Фини прахови частици, азотен диоксид и застой на въздушните маси в софийската котловина – проблем познат още под името "смог". С настъпването на зимните месеци милиони граждани у нас се сблъскват със задушаващата атмосфера на големия град, която в някои случаи се оказва не просто опасна за здравето, но и смъртоносна. В мисията за контрол на..

публикувано на 20.11.24 в 10:56