Гражданската организация “Спаси София” публикува на сайта си съкратена версия на обосновка на необходимостта от въвеждане на нощен градски транспорт, която беше внесена в Общината по-рано този месец.
От организацията цитират онлайн проучване, обхванало над 6500 човека. 92% от анкетираните заявяват, че редовно им се налага да излизат след 23:30 часа и биха ползвали нощен транспорт, ако имаше такъв. Проучването също така опровергава предубеждението, че нощният транспорт би се ползвал само от “бездомници и наркомани”: най-много отговорили, че биха ползвали услугата са наетите на пълен работен ден (35%), следвани от студентите (24,7%) и работещите студенти (21%). Почти 25% от отговорилите заявяват, че работят нощно време, а 60,2% редовно излизат след 23:30 часа и през седмицата, и през уикенда.
Предложената цена за билета е 1,50 лв, включващ безплатен трансфер между всяка от линиите, а също така от организацията предлагат добавки за абонаментните карти от 5 лв, включващи “нощен транспортен пакет” и стимулиращи ползването на нощния градски транспорт от студентите и работещите. По изчисления на “Спаси София” въвеждането на предложената от тях система за нощен транспорт ще коства под четири милиона лева на общинския бюджет, но ползите от въвеждането му ще се измерват в по-малко шум и замърсяване, повече възможности за евтина мобилност на жителите на София, която остава една от последните европейски столици без нощен градски транспорт. Разчетите показват, че значителна част от разходите могат да се покрият от приходите от билети, както и от добавките към картите.
Чуйте повече по темата от разговора на Мариана Гомилева с Гергин Борисов от „Спаси София“ в студиото на "Ритъмът на столицата".В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..