На какво се дължи паниката около смяната на зимните гуми? Защо е пълно със сайтове, които бълват заглавия от типа: "Спират колата от движение ако няма зимни гуми" или "КАТ ни глобява ако нямаме зимни гуми от 1 ноември"?
Както в голяма част от случаите има два възможни отговора:
1. Някои не много добре запознат журналист, от типа чул - недочул, решава, че ще прави бум и ще напише сам някоя невероятна статия за това как ще ни глобяват от КАТ, защото започне ли акция "Зима" всички с летни гуми изгарят. От там лавинообразно журналисти и администратори на други медии и страници без да четат особено текста използват функцията copy/paste и разпространяват същата статия.
2. На гребена на вълната, както се копира дадена подобна статия последния ред на новината гласи: "ако все още не сте закупили нови зимни гуми на добри цени, то може да го направите ТУК", като това ТУК е някои онлайн магазин за продажба на гуми. Явна реклама на добро място. Идеален маркетинг. Хората се стряскат, че КАТ изведнъж започва проверки от 1 ноември, което на практика е след 4 дни и накрая за наше удобство има линк към сайт за гуми и джанти.
Толкова ли свършиха добрите примери за реклама, толкова ли не може да си продадете стоката, че разчитате на това да стреснете потребителите и след това да им пробутате гумите си?
Истината е една и с години продължава да е само една: в ЗДвП все още НЯМА изискване за използване на зимни гуми през който и да е било период на годината. Единственото изискване към гумите е да бъдат с минимална дълбочина на грайфера 1.6 мм. Няма изискване за сезонност, няма изискване за възраст на гумите. Знаем, че е желателно да се промени този закон, от години го искаме, но уви все големите пропуски в ЗДвП изискват вече един изцяло нов, модерен, съобразен с модерните автомобили закон.
И все пак опашките за смяната на летните гуми със зимни в София вече започнаха, а с това се вдигнаха и цените както на самите гуми, така и на услугите. Ако до преди десетина дни монтажът, демонтажът и балансът на 4 гуми на лек автомобил излизаха около 35-36 лева, то от вчера вече масово шофьорите плащат по около 45 лева. Цената може да се повиши, ако се налага и някакъв ремонт по гумата или джантата, а в над 50% от случаите такъв ремонт се налага заради пътищата ни.
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..
Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..
На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..