Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли общинските съветници да получават възнаграждение или трябва да се откажат?

Снимка: Георги Корнейков, БНР

Ако си избран да решаваш бъдещето на един град, парите ли са по-важни или принципите?

Според Закона за местната администрация и местното самоуправление имат право на възнаграждение. Според същия закон съветниците в общини с население над 100 000 жители могат да получават до 70% от заплатата на председателя на общинския съвет. За по-малките общини - съветниците ще могат да получават до 70% от средната месечна заплата в общинската администрация. Средно около три-четири пъти нараснаха заплатите на общинските съветници през миналата година, до 700 лв. в зависимост от града. 

Като най-голям град в страната столичните общински съветници получаваха досега, а може би и сега най-високи заплати. Те взимат до 70% от заплатата на председателя, което е около 1170 лв., но при условие, че редовно посещават сесии и заседанията на постоянните комисии.

Добрина Добрева попита: „Трябва ли общинските съветници да получават възнаграждение или трябва да се откажат?“.

Чуйте мнението на столичани.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Сградата на общинската администрация в Кюстендил

Съветник не се става заради възнаграждението, а за да се решават проблемите на общината

Първата докладна записка, внесена за гласуване в новия общински съвет на Кюстендил е с предложение членовете на градския парламент да получават символичното възнаграждение от 1 стотинка за участието си в заседанията. Спестените от заплати средства ще..

публикувано на 03.11.15 в 10:50
ВИЖТЕ ОЩЕ
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев,..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола..

публикувано на 30.11.24 в 14:00