Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София - изненадващото бижу за пътуващите чужденци

Столицата ни в класации, статии и блогове

Снимка: facebook/ ЗА {обичайте} София

"Нашата София" започна да се появява все по-често в различни статии, класации и туристически блогове, и то със знак "изненадващо хубава".

Може би всичко започна с поставянето  на София сред 10-те най-добри градове в света за започване на бизнес. При това не в някоя „редова класация“, а в тази на „Форбс“. Като „софийски предимства“ тогава са посочени ниските данъци, високата скорост на интернета и достъпа до европейски фондове. И така, София се оказа добър град за започване на нещо ново. Оказа се и единствената столица с летище, до което можеш да стигнеш с метрото. Този факт започна да се появява и коментира в редица знайни и незнайни блогове за пътуване - редом с традиционните български (отдавна оценени) от чужденците хубавини като баницата, ракията, евтините кръчми и способността ни да се сприятеляваме, без задължително да владеем чужди езици. Започнаха обаче да се промъкват и по-нови „софийски привлекателности“ като „супатериите и ресторантите за здравословна храна“, както пише млада американка, пътувайки из Европа. Започват да се появяват и сериозни статии като тази в „Сиатъл Таймс“ на 30 август, в която столицата ни се описва като „подценена“ и се коментира като определено по-бедна от Лондон или Париж, но пък „колко пълни с живот са софийските булеварди, колко жизнен е самият град с разкошните си паркове и старини“. СнимкаСтатията е интересна и защото авторът прави сравнения със София отпреди 30 години, когато е бил тук за кратко като студент. „Запазила славянския си чар… в която както и тогава, така и сега го впечатляват играещите шах пред Народния театър (компетентни по всяка тема  - от геополитика до спорт), но София му се вижда „свободна и изграждаща новия си просперитет“. Смята, че хората в София умеят да живеят, за разлика от тези в другите големи градове по света, умеят да забавят крачка и винаги имат време да седнат на по бира. И от „Seattle Times” продължаваме към онлайн изданието (доста популярно) Huffingtone post, където София пък е определена като един от най-хубавите градове за чужденци. Тоест, къде да отидете, ако искате да започнете живота си наново - в тази класация столицата ни е на 11 място, пропускайки пред себе си само градове като Лисабон, Отава, Прага ... "Само защото не чувате често за столицата на България не значи, че трябва да отхвърлите идеята да заживеете там. Самолетните билети, заведенията и забележителностите - всичко е достъпно в този град бижу" - пишат във Huffingtyn Post.

Все пак едно е да живееш в един град, друго е да дойдеш в командировка. Но все пак… да продължим с това, което вижда пътешестващият чужденец, за статии като „18 причини задължително да посетите България“, където са изредени евтините полети, кюфтетата, гледките, мекиците, доброто време за коктейли (което няма happy hour, а е винаги), сиренето и „сериозното отношение към празниците“ (тук цитирам друг материал на Хъфинтън пост), за да стигнем до Dispatches Detours и статията, озаглавена „Няма друг град в Европа, който може да се сравни със София“ - тук авторътТери Бойд много непринудено разказва за сестра си, която непрестанно пътувала и била живяла „от Сеул до Париж“, и която изведнъж била очарована от София. Общо взето, градът ни е описан като “summertime and the living is easy” - големи паркове, широки булеварди, евтино… идеалното място за приключенски настроения западно европеец или американец, с изключение на трудната за разгадаване кирилица. Мрежата на градския ни транспорт била „един път“, почти най-добрата в Европа, пък да не говорим за ресторантите и евтините за наемане апартаменти. А дали е така - кой, ако не ние ще кажем. Чуйте повече!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41