Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двете лица на приемната грижа - професия и бизнес

Първото лице на приемната грижа като професия обсъждаме с Мариана Тасева - ръководител на Център по приемна грижа към Фондация "За нашите деца". Според нея приемната грижа е отговорна професия, която носи мотивация и заряд, а за децата това е шанс. Най-важно за детето в приемно семейство е да бъде запазена неговата идентичност и да му се даде сигурност ,че може да продължи напред. Децата трябва да се развиват без да се наранява психиката им, без да се променя историята им.

Приемната грижа е професията, която се наслагва. Изисква се от приемните родители постоянно да повишават своето разбиране, умение и знание как да поемат детето такова, каквото е и да му помогнат в пътя на развитие.

"Няма лошо такъв тип грижа да е професия, няма страшно един човек да получава съответното заплащане за добре свършена работа, но трябва да се надгражда и да се развива експертизата на родителите, за да гледат децата по най- добрия начин", заяви Мариана Тасева ръководител на Център по приемна грижа към фондация "За нашите деца".


Д-р Султанка Петрова - председател на Националната женска организация на ВМРО и народен представител  коментира в "Радиоприемница" пробойните в приемна грижа.

Според д-р Петрова социалната услуга се е превърнала в бизнес и създава корупционни практики. Депутатът е подала сигнал до главния прокурор във връзка с излъчен материал по национална телевизия, в който се разказва за злоупотреби на социални работници, които предлагат приемна грижа. Публична тайна е ,че корупцията в социалната система се задълбочава. В сигналите до нея се посочват определени тарифи, срещу които се предоставят социални услуги. Причините за тези порочни практики е проблемът с личната отговорност, липсата на контрол и начинът, по който функционира администрацията. "Детската съдба не е чувал с картофи, който можем да местим,за да усвояваме едни пари".

Д-р Султанка Петрова алармира за укриване и фалшифициране на социални документи, което създава проблеми в сложни казуси.  Петрова предлага да се създаде агенция за закрила на семейството и децата като част от реформата в социалната система, която трябва да е насочена към уязвимите групи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отпускат близо 800 хил. лв. допълнително за издръжка на ученици в защитени специалности

Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.  Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..

публикувано на 04.12.24 в 18:35

"Форум", 04.12.24: Само нещо мащабно би възпалило гражданите за протести

Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..

публикувано на 04.12.24 в 18:10
Снимки: BG Бъди активен

След кампанията "Ден на спорта в училище" много от децата ще се движат повече

Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..

публикувано на 04.12.24 в 17:25

Червенофигурната керамика от некропола на Аполония Понтика "разказва" за представите на античните хора

В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..

публикувано на 04.12.24 в 16:59

Цената на кафето ще остане висока, но няма да се покачва

През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..

публикувано на 04.12.24 в 16:35
Проф. Георги Димитров

Проф. Георги Димитров: Регулациите в социалните мрежи засега са единствено тези, които платформите си наложат

Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..

публикувано на 04.12.24 в 15:30
Десислава Хинчовска от Ротари клуб София-сити разказа за една кауза на доброто

Предколедни истории, вдъхновени от коледния дух на "Sofia Christmas Fest"

Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..

публикувано на 04.12.24 в 15:25