Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Мишел Израел: Джиесемите са от полза, но организмът ни няма нужда от изкуствена енергия

Електромагнитните полета са навсякъде около нас, но не всички са доказано вредни, обяснява специалистът

Антени на мобилни оператори е по-добре на няма срещу вашия прозорец
Снимка: Архив, БНР

Съвсем скоро от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) съобщиха за проект, по който са създадени 3 регистъра – на пациентите с редки болести, на диабетно болните и на източниците на  електромагнитни полета.

За въздействието на електромагнитни полета върху човешкия организъм; за източниците и предпазните мерки; за регистъра, който влиза в сила от края на април, за възможностите, които той предоставя на специалисти и потребители – чуйте разговора с проф. Мишел Израел – биофизик, преподавател, създател на Лаборатория по измерванията на физическите фактори на работната и околната среда в Националния център по обществено здраве и анализи.

Регистър на източниците на електромагнитни полета включва системи и базови станции за безжична комуникация, както и цифровите телевизионни предаватели – обясни проф. Израел. – Източниците трябва да са стационарни и по координатите ще могат да се виждат измерените параметри.

Има и излъчватели, които не забелязваме – в транспорта, за спешната помощ, дори в магазините – системите против кражба, но хората обикновено се плашат само от това, което виждат.Снимка

Хората трябва да знаят. Обикновено наличието на повече информация е полезно.

В електротранспорта излъчванията не са с високи стойности, но в тези превозни средства трябва да внимават хората, които имат кардиостимуланти или електроимплатни.

Всички уреди, които работят с електрически ток, образуват електромагнитно поле, включително и захранващите кабели. По-силни са полетата на уреди с електромотор – хладилник, пералня, прахосмукачка, дори сешоар – дори той е доста по-рисков, защото с него работим близо до главата. при него дори полето е по-мощно, отколкото под високоволтовите далекопроводи.

Микровълновите печки се проверяват фабрично в близост до 5 см. След време обаче, в резултат на изкривяване на вратите например, се получават електромагнитни утечки.

Могат да се изградят екрани, изолиращи полетата, но така се лишаваме и от полезните, естествени полета.

Рутерите за разлика от микровълновите печки, излъчват навън, но са по-малко мощни. И безопасното разстояние от тях е на 30-50 см.

Съвременните смартфони не могат опасно да нагреят мозъка, но всяка изкуствена енергия, вкарана в организма, не може да се каже, че е полезна…

В момента е трудно да се каже каква е вредата на джиесемите.
Много е важно съотношението риск-полза.

Ученият трябва преди всичко да се съмнява, но да се получи истински резултат, трябва да минат няколко поколения. И за лазерите се говореше, че са много вредни, но всичко зависи как се използват.

Засега джиесемът ни е полезен.

Но все пак не бива да се говори повече от 2-4 минути. Няма нужда, дори и да не е вредно. В много страни има въведени ограничения за ползване, особено от децата в училище (Китай, Русия, Великобритания).

Мобилните телефони не бива да се носят в близост до гениталиите или до сърцето. Защото влияят на сперматозоидите и може да доведат до смущения в импулсния генератор на сърцето.

Препоръчително е по джиесема да се говори от разстояние, с handsfree.

Чуйте целия разговор с проф. Мишел Израел.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14