Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникалните творби на Валентин Пешков от Берковица

За камъните, които оживяват, и тайните, които нашепват

В сутрешното ни "Радиокафе" ви срещаме с един наистина колоритен човек, на когото "попаднахме" на входа на Клисурския манастир.

Изобщо не очаквахме да видим толкова самобитни, уникални и впечатляващи фигури от камък като тези, които създава Валентин Пешков. Орли, бухали, кучета, цял жабешки оркестър, но и хайдути, човешки лица и какво ли още не. При това всички те не са издялани от камък, а естествени камъни са съчетани по невероятен начин, благодарение на точното око и фантазия на твореца, така че да се получи исканата фигура или животно. Валентин е добавил единствено очички.

Докато правехме интервюто с него, нямаше човек или група, които да не се спрат очаровани. Много от тях си и купиха фигурки за подарък или за спомен. За мен не е толкова важно да си купят, само ако ме похвалят и ми светва на душата - казва Валентин Пешков. Иначе разказът му започва с роден съм под връх Ком, в Берковица - рая на земята. И продължава с традициите на града, с малините, с беритбата на които са се изхранвали мнозина из този край още от турско време (когато са вкарани и първите английски сортове), за годините на социализма, когато е имало хиляди декари с малини, най-вече шопска алена и един сорт "Люлин", който е селектиран тук и е трябвало да се казва Ком.

След промените личната инициатива на местните хора се разраства и всичко върви на добре, докато се появяват чуждестранни фирми, изкупуват хладилниците и изкупната цена на малините драстично пада. И повечето хора, които са разчитали на малините, фалират. Така става и с Валентин, който първо тръгва за София да си търси работа, но в крайна сметка се оказва в Клисурския манастир, където помага на майсторите при ремонта. Междувременно продължава да учителства  - от 28 години е преподавател по изобразително изкуство в Берковица, има школа с много деца, които печелят и награди - от пети до осми клас ги уча да рисуват с маслени бои, цялото училище е украсено с техни картини.

Иначе до изработването на уникалните каменни фигури стига уж случайно, след като прочутият художник от Вършец Георги Паунов, който изработвал дървени фигури и маски, му подхвърлил - даскале, няма ли да покажеш нещо, я хвърли тези бояджийски четки. Тогава Валентин Пешков намира първите си камъни, естествено шлифовани, от рода на ясписите, това става близо до село Метковец, а първата фигура, която камъните сами му подсказват е на костенурка - символ на дълголетие. Костенурки прави и днес. Разказва увлекателно за България и нейните красоти, за децата, с които работи, за хората, с които постоянно се среща и за песента на камъка (ето чуваш ли, той е жив, пее). От онези хора с широко сърце е, които вече рядко сякаш се срещат. Самият Валентин също пее (някога е бил част от хора на Строителните войски), пише стихове (брат му е бил поет). Ако минете наблизо, идете до Клисурския манастир и вижте каменните изделия на Валентин Пешков. Ще хапнете и малини, които той е станал рано сутринта да набере.


А цялото интервю с него - чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23
Жоро Пенчев от “Екипа на София”.

"Екипът на София" представи годишния си доклад за развитието на града през 2024 г.

"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Константин Кисимов беше сред най-големите на театралната ни сцена

Преди 80 г. Константин Кисимов спасил буквата "ь" (ер малък) от отпадане от азбуката ни

Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..

публикувано на 12.02.25 в 14:37

ВАС потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София от 2029 г.

Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..

публикувано на 12.02.25 в 14:35
Албена Тагарева, член на журито   на ИКАР 2025

Изминалата театрална година бе с много предизвикателства

На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..

публикувано на 12.02.25 в 13:56

Нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София ще има до края на март

До края на март ще има нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София. За това са се разбрали операторът на летището и таксиметровите превозвачи Двете страни са се разбрали летищният оператор да промени правилата за достъп, като ще бъде създаден специален режим за всички таксиметрови автомобили, които са регистрирани и..

публикувано на 12.02.25 в 13:51