Важна част от работата на Клинична лаборатория и клинична фармакология са изследването на нивата на различни хормони, установяването на концентрацията на лекарствата в организма. Пред журналистите д-р Жулиета Христова показа технологии, които извършват няколкостепенна реакция с всяка отделна молекула, а това осигурява най-добрата селективност и чувствителност за количествен анализ.
"Тази апаратура запълва неотговорената медицинска нужда за едновременен анализ на хормони, лекарства с техните прекурсори и метаболити, анализ на продуктите от изследване на ДНК и белтъци, като по този начин помага за цялостното характеризиране на генотипа и фенотипа в норма и патология. По този начин ще се променят нашите представи за здраве, болест, оценка на риска и въвеждане на социално значими предпазни стратегии", обясни д-р Христова.
Специфичните изследвания се правят най-вече при трансплантирани пациенти от цялата страна. При тях е изключително важно да се проследяват нивата на имуносупресорите, за да бъде сведен до минимум рискът от отхвърляне на присадката.
Пред Радио София проф. Елисавета Наумова, началник на Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки в Александровска болница, обясни, че биотехнологиите използват изучаването на биологичните продукти в човешкото тяло и на генетичния материал:
"Александровска болница разполага с няколко лаборатории в това направление... В нашата клиника имаме два основни раздела - молекулярна диагностика на вирусни заболявания, където се изследва вирусния товар на широка гама вируси. Голяма част от тях са свързани с най-честите усложнения при трансплантация на тъкани, органи и клетки, а друга част е за диагностика на различни други заболявания, които се причиняват от вируси, съответно и контрол на лечението при тези заболявания. Другата група е молекулярната диагностика, в която се включват генетичните анализи", каза проф. Елисавета Наумова.
Новите технологии позволяват измерването и на нивата на стрес. Контролирането им обаче е много важното, тъй като стресът е динамична величина и по-трудно може да бъде свързан с развитието на процесите в организма в дадена насока.
"Нивата на стреса определят нивото на реактивност на организма и могат да бъдат повлияни в една или друга посока, за да няма толкова силно изразени последствия от този стрес", каза специалистът.
Още подробности - чуйте от звуковите файлове!
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..