Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любче Яневски: Българските туристи винаги са добре дошли в Македония

Македония залага на поклонническия туризъм и историята си

Само на 5 км. от граничния пункт край Гюешево на граница между България и Македония се намира манастирът „Свети Йоаким Осоговски“.
Снимка: БГНЕС
Във възходяща линия се движи развитието на туризма между България и Македония. През ноември миналата година родният град на македонския премиер Зоран Заев - Струмица, беше домакин на първото съвместно заседание на правителствата на България и Македония. Тогава двете ни страни подписаха общо девет документа за двустранно сътрудничество. По отношение на туризма съседните държави се договориха да работят за подобряване на туристическия поток помежду си, да насърчават участията в туристически панаири, както и в други туристически събития. Освен това страните ще координират разпространението на туристически издания и рекламни материали. Планира се България и Македония да насърчават разработването на съвместни туристически продукти, които да бъдат конкурентоспособни на трети туристически пазари и да ги рекламират и пласират съвместно.

Когато говорим за Македония като туристическа дестинация в световен план, трябва да отбележа, че и през миналата година страната има голям скок в посещението на чуждестранни туристи. В този смисъл бих искал да посоча, че българските туристи винаги са добре дошли в Македония. Обикновено те посещават Скопие - като главен град, както и незабравимия Охрид - градът, който има 365 църкви и за някои туристи, както и за местните е Йерусалим на Балканите. По отношение туристите от България трябва да изтъкна и това, че в последните 10 години има ръст на посещенията от 10-15%, което несъмнено се отразява върху македонската икономика, казва Любче Яневски, директор на Агенцията за поддръжка и промоция на туризма в Македония.

Македония е сред водещите туристически пазари за България. От януари-септември 2017 г. у нас са пътували повече от 413 хил. македонски граждани, което е с 5,8% повече спрямо същия период на 2016 г. С това Македония заема шесто място по отношение на пазарите, генериращи туристи към България. През миналата година в България от съседната страна са дошли над 527 хил. гости, при което се наблюдава растеж от над 11% в сравнение с година по-рано. Традиционно македонските туристи идват у нас, за да посетят Черноморските курорти, но има и сериозен интерес към зимните ни курорти като Банско, Боровец и Пампорово. 

Според стратегията за 2018 година към този момент задача на Агенцията за поддръжка и промоция на туризма в Република Македония е рекламирането на поклонническия туризъм и неговата мултикултурност. Вече имаме пътеводител за манастирите в Македония на български език. Така туристите ще могат на място да научат повече за това какво да посетят, къде да отседнат, какви специалитети и вино да опитат, обясни още Яневски. Българите също пътуват активно към Македония. За периода от януари до септември 2017 г. повече от 319 хил. българи са посетили съседната страна, което е ръст от 10,7%. През цялата 2016 г. пътуванията са над 360 хил. и се отбелязва нарастване от 14%. Така Македония се нарежда на 5-о място сред предпочитаните дестинации за пътувания на българите зад граница.Снимка

В Македония има между 300 и 500 манастира. Сред тях е "Свети Йоаким Осоговски" при Крива паланка, интересен със своите стенописи, а освен това разполага с хотелска част, където туристите могат да отседнат. Другият манастир е "Свети Пантелеймон" над Скопие, в който е запазена една от най-красивите фрески от началото на Ренесанса. Не трябва да бъде пропуснат и манастирът "Йован Бигорски", който е част от Националния парк Маврово. Една от характеристиките му е специфичната резба във варовика. Според специалистите "килограм шуплива резба е равна на килограм злато". Годишно манастирът се посещава от 50 - 70 хиляди души, обяснява той.

Македония се ракламира като непозната туристическа дестинация, като се дава възможност на всеки турист да я открие по свой начин, защото всеки има своите предпочитания. Някои ще искат да отидат в националните паркове, други ще предпочетат защитените местности, трети ще изберат върховете, тъй като Македония има 117 върха над 2000 метра, които са идеални за туризъм. Всъщност историята е навсякъде - всеки камък е доказателство за това. Препоръчвам туристите да опитват различните специалитети, както и вината, казва Яневски и допълва, когато отидете в Охрид задължително трябва да опитате "Охридското гьомлезе", което е автентично и го има само в този край.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС ще разгледа три доклада за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23
Жоро Пенчев от “Екипа на София”.

"Екипът на София" представи годишния си доклад за развитието на града през 2024 г.

"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Константин Кисимов беше сред най-големите на театралната ни сцена

Преди 80 г. Константин Кисимов спасил буквата "ь" (ер малък) от отпадане от азбуката ни

Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..

публикувано на 12.02.25 в 14:37

ВАС потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София от 2029 г.

Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..

публикувано на 12.02.25 в 14:35