Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скритите възможности на Албания, Хърватия, Черна гора и Босна и Херцеговина

Снимка: pixabay.com

В последно време все повече българи с интерес откриват Албания като туристическа дестинация, а само до преди десетина години тази балканска държава спадаше към една от най-слабо познатите в Европа и по Средиземноморието. Освен с богатото си историческо наследство, Албания може да се похвали и с това, че днес е сред страните с най-високо ниво на грамотност на континента, а завършилите висше образование са около 25% от общото население.

Много българи вече са открили морските курорти и плажовете на Албания, с кристално чистата вода и поддържани плажове. Но Албания може да предложи много и на любителите на планината. В северните части на страната в близост до границата с Черна гора, дивите и непристъпни планински зъбери се редуват с дълбоки клисури, в които сред иглолистни и широколистни гори са се сгушили малки селца. Същите тези миниатюрни селища ще ви пренесат векове назад. Албанските планини са същински рай, ако си падате по излетите сред дивата природа и нощуването под открито небе. Ако пък предпочитате да покарате ски в Албания, тогава трябва да се насочите към южните части на страната и по-специално околностите на град Корча. Там има някои добри ски писти, които през зимата се покриват с пухкав сняг.

Според официалните данни на Министерство на туризма, през 2016 година албанските туристи, посетили България, са малко над 34 000, което обаче е увеличение със 17.3% в сравнение с 2015 г. През 2016-а е регистриран спад от 4.6% на българските туристи в Албания. Тази тенденция се променя обаче в първите девет месеца на 2017 г. и от отрицателен, растежът стана положителен. С 5% са се увеличили българите, посетили Албания от януари до септември 2017г. С 1.5% е нараснал и броят на албанците, които са били при нас за въпросния деветмесечен период. С една дума - има какво още да се желае в сферата на туризма между двете балкански държави.

Безспорно интересни за нас са и Хърватия, Черна гора, Босна и Херцеговина. За съжаление официалните данни не могат да ни дадат добра представа за туристическите взаимовръзки. Ще кажем само, че за първите девет месеца на миналата година едва 8402 българи са били в Черна гора. Няма данни за черногорците, посетили България.

Малко по-добре стоят нещата с Хърватия, но и там потенциалът е по-голям от резултатите. Близо 28 000 българи са били в Хърватия от януари до септември миналата година, докато у нас в същия този последно отчетен период са дошли 18 134-а хърватски граждани.

Интересни са резултатите от туристическите ни взаимодействия с Босна и Херцеговина. По данни на Министерство на туризма през 2015 г. 13 813 туристи от БиХ са посетили България, а това е ръст от близо 25 % спрямо 2014 г. Тогава обаче имаме спад от 10 % на българите посетили Босна. През следващата 2016 година се наблюдава растеж и на двата пазара. Малко над 14 500 босненски туристи са били у нас, което е ръст от почти 6 процента. През същия период едва 1 751 български граждани са посетили БиХ, но това все пак е ръст спрямо предходната година от цели 171%.

По-добре изглеждат нещата през първите девет месеца на миналата 2017 година. При босненците у нас имаме ръст от 25 на сто, докато при българите, разходили се до Босна и Херцеговина, растежът е от 462 %, за да достигне цефрата 5 104 души - твърде скромно, ако трябва да бъдем честни, на фона на туристическия обмен със Сърбия, за който вече говорихме - от около 100 000 души годишно. Но ето, има върху какво още да работят нашите политици, за да подобрят всички тези показатели.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23
Жоро Пенчев от “Екипа на София”.

"Екипът на София" представи годишния си доклад за развитието на града през 2024 г.

"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Константин Кисимов беше сред най-големите на театралната ни сцена

Преди 80 г. Константин Кисимов спасил буквата "ь" (ер малък) от отпадане от азбуката ни

Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..

публикувано на 12.02.25 в 14:37

ВАС потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София от 2029 г.

Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..

публикувано на 12.02.25 в 14:35
Албена Тагарева, член на журито   на ИКАР 2025

Изминалата театрална година бе с много предизвикателства

На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..

публикувано на 12.02.25 в 13:56