"При онкологичните заболявания е необходима и е основната част в лечението рехабилитацията. Едно онкологично заболяване винаги е под обсега на доста специалисти - онкохирург, онколог, химиотерапевт, лъчетерапевт. В тази насока сме и ние - лекарите по физикална и рехабилитационна медицина, както и диетологът, социалният работник и ред други специалисти, които могат да се включат в зависимост от състоянието на пациента. Рехабилитацията при онкологичните заболявания цели да възстанови по-бързо пациента и да го върне по-бързо в нормалния начин на живот, защото имаме агресивна терапия, за да се справим с туморните състояния".
Д-р Желева обясни, че рехабилитацията е поетапна - предоперативна, следоперативна и късна. Целта е подобряване на общото физическо състояние на пациента, така че да може сам да се обслужва и ресоциализира. Рехабилитационните програми зависят от конкретното онкологично заболяване. При рака на гърдата, например, е важно да се предотврати засягането на ръката - важно раздвижването, за да не се получава лимфедем.
В Центъра за рехабилитация приемат всички пациенти с направление от личния лекар. След това могат да бъдат насочвани към друго лечебно заведение или санаториум.
Още за рехабилитацията - чуйте интервюто с д-р Мая Желева!
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..
Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..