Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родителите не трябва да разчитат само на медикаментозната терапия

Проф. Боянова: Аутизмът не се причинява от "отравяне с живак или олово"

Снимка: nmd.bg

Иновативни за страната ни образователна платформа за терапия за деца, страдащи от аутизъм, дислексия, хиперактивност и разстройство на слуховата обработка, както и метод за бързо обучение по английски език бяха представени в столицата от Европейския център по невронауки. Предложената технология вече се използва в някои страни от Европа, в САЩ.

Могат ли заниманията он лайн да бъдат в помощ на децата с тези проблеми, към какви специалисти трябва да се обръщат родителите и кои са ефективните терапии? Отговорите потърсихме от проф. д-р Виолета Боянова, ръководител на департамент „Здравеопазване и социална работа“ в Нов български университет - невролог, логопед, специалист с дългогодишен опит в работата с деца с аутизъм, затруднения в говора, хиперактивност. Проф. Боянова е създател на Центъра за терапия на комуникативни и емоционално-поведенчески нарушения в детска възраст:

Снимка"Всяко едно от тези нарушения се отразява върху обучението на децата, те имат обикновено обучителни трудности и трудности в адаптацията към училище. Но това се неща, за които ако се помогне навреме, нещата могат да се нормализират", посочи проф. Боянова. По думите й, в много тежките случаи, както и да се работи, винаги има някакъв дефицит. Но при децата с изоставане в езиковото развитие, децата със заекване, хиперактивност, дефицит на внимание и аутизъм може да има добър резултат. Според специалиста, диагнозата "аутизъм" се преекспонира - всяко едно нарушение се третира така.

"Това е безобразие. Когато родителят чуе диагнозата "аутизъм", това не него е присъда, а не диагноза", каза проф. Боянова. По повод трудностите при разпознаването на болестта при децата, тя посочи, че МОН има изискване всяка година учители в детски градини и училища да се обучават по темата. И различният подход вече се усеща - педагозите не смятат, че тези деца не могат да останат в учебните заведения.  

Проф. Боянова подчерта, че родителите трябва да се обръщат единствено и само към професионалисти. Тя посочи, че според нейно проучване и резултати от изследвания на 46 деца с аутизъм, няма никакви основания да се смята, че аутизмът се причинява от "отравяне с живак или олово".

"На базата на това проучване и на данните, които чета, мога да кажа, че хипотезата, че децата са "отровени с тежки метали" не е актуална и родителите не бива да се поддаават на това, че някой ще измъкне живака от детето и по този начин ще го излекува. И това по правило струва доста пари", посочи проф. Боянова.

Това, което трябва да потърсят родителите, са специалисти - лекар, психолог и логопед.  По отношение образователните платформи, които предвиждат он-лайн обучение, проф. Боянова каза, че децата с аутизъм обичат да работят с компютри и това трябва да се използва в лечението. Специалистът предупреди, че не бива родителите да позволяват да стават "жертва" на децата, заради заболяването им.

Още подробности - чуйте в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС ще разгледа три доклада за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23
Жоро Пенчев от “Екипа на София”.

"Екипът на София" представи годишния си доклад за развитието на града през 2024 г.

"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Константин Кисимов беше сред най-големите на театралната ни сцена

Преди 80 г. Константин Кисимов спасил буквата "ь" (ер малък) от отпадане от азбуката ни

Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..

публикувано на 12.02.25 в 14:37

ВАС потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София от 2029 г.

Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..

публикувано на 12.02.25 в 14:35