Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приемлив ли е всъщност шамарът с цел наказание

39% от българските родители подкрепят удрянето на шамар като възпитателен подход, сочи изследване проведено през 2013 г. по поръчка на Националната мрежа за децата. Над 1000 сигнала за насилие на деца са подадени само за миналата година до компетентните органи у нас. От тях е работено по 384. Това съобщи за радио София Петя Димитрова от Института по социални дейности и практики, които са работили по 120 от получените сигнали. От Института работят по проект "Ръцете горе - срещу телесното наказание над деца!", който цели да повиши общественото знание за проблема телесно наказание.

Според изследване проведено от Института по социални дейности и практики, дори само един шамар повишава нивото на тревожност у децата, което може да доведе до различни проблеми, включително и здравословни, обясни Петя Димитрова. Голяма част от родителите пък прилагат някакъв вид насилие - било то под формата на шамар или наказание дори при нисък успех в училище. Около 61% от българите пък са против телесното наказание под всякаква форма, уточни Димитрова.


Всъщност проблемът е в това какво се разбира под "насилие", защото доста често то не се разпознава - разпознават се само наистина тежките форми и много често по-леките форми като един шамар или изправяне до стената остават съвсем изолирани, непоказани и никой от нас не ги смята за насилие. Затова и ние говорим за мерки за повишаване капацитета на родителите как да се справят със ситуации, в които на самите тях им е трудно.

През тази година, специалистите от Института по социални дейности и практика са направили преглед на научната литература по света, посветена на резултатите от "шамара с цел възпитание". Един от изводите, до който достигат е, че агресивното поведение на детето към други деца е ефект от телесното наказание.

В България телесното наказание все още е социално приемливо, обясни Петя Димитрова, а целта именно тази нагласа да бъде променена. Необходима е информираност, която да провокира обществена нетърпимост към насилието над деца, казват от Института по социални дейности и практика.

Разясняване на последствия от телесното наказание в дългосрочен план и даване на информация и идеи за позитивна дисциплина са също част от кампанията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свами Тиртха: Ако сме удовлетворени от това, което имаме, липсва мотивация за промени

Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..

публикувано на 04.02.25 в 16:10

Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна, настояват от бранша

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

публикувано на 04.02.25 в 15:48

"Анук" - интерактивен куклен театър с отношение към планетата

Екипът на Сдружение "Приключения с кораб" създаде нов куклен спектакъл с музика на живо "Анук", който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..

публикувано на 04.02.25 в 15:37

Пътуване към общочовешките ценности с изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек"

Петя Андасарова и Вивиан Крайславова - студенти по етнология, специалност "Етнология и културна антропология“ към Софийския университет, разказаха за изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , която се реализира в рамките на инициативата „В търсене на убежище – хора, ценности и практики“. Проектът е финансиран от ЕС и фондация..

публикувано на 04.02.25 в 14:45

"Милен" - автентичната биография на Милен Цветков, е филм за свободата на словото

Първият документален филм, проследяващ живота и професионалната кариера на Милен Цветков вече има насрочена премиера. Първата прожекция пред публика е планирана за 20 февруари в Зала 1 на НДК . След това филмът и екипът до 2 март ще осъществят турне и срещи със зрителите в Пловдив, Стара Загора, Сливен, Добрич, Русе, Велико Търново,..

публикувано на 04.02.25 в 13:56
Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна”

Асен Александров: Родители и учители трябва да работят за пътната безопасност на децата

Какво предвижда учебната програма на МОН във връзка с пътната безопасност на учениците и какви са извънкласните дейности, организирани от отделните училища - отговорите на тези въпроси дава Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в системата на средното образование в България в ефира на..

публикувано на 04.02.25 в 13:47
Живко Седларски (вляво) с внука си Боян на изложбата

Живко Седларски помага и провокира с 2 експозиции и дискусия в София

Не една, а две изложби на Живко Седларски могат да посетят софиянци тази сряда – 5 февруари. Едната от тях е под наслов "Изкуството помага" е открита в галерия "София" на Столичната библиотека . Там са подредени 25 платна във формат 70/100 акрил върху хартия и седем скулптури. Всички средства от експозицията ще дари на Клиниката по..

публикувано на 04.02.25 в 11:55