Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Бортко: На 72 дойде моментът да говоря за любовта

Прочетох в "Уикипедия", че това е болест

На 72 години е дошъл моментът да говоря за любовта, сподели руският режисьор Владимир Бортко пред Радио София. Известен е с творбите си "Майстора и Маргарита", "Кучешко сърце", а у нас е показван и телевизионният сериал "Бандитският Петербург". Филмът му "За любовта" е част от конкурсната програма на Международния фестивал "Любовта е лудост" във Варна. Това е драматичен разказ за класически любовен триъгълник.

Може би сега мога да кажа по-осъзнато защо хората правят какви ли не неща от любов.  Почти цялата световна история се движи от това чувство, от любовта и парите. Много мислих как да озаглавя филма си. Дали да бъде „За любовта“ или „Болестта Любов“. Прочетох в Уикипедия, че това е болест. При любовта количеството на ендорфина и на различни други хормони се увеличава и човек върши неща, които иначе едва ли би направил. Добре ли е това или зле? Аз съм преживял това чувство. Вършил съм всякакви глупости, за които сега се сещам с удоволствие. Животът на човека се променя за миг под влиянието на любовта. И може ли той да очаква отговор на своите чувства от този, когото обича, разказа режисьорът.

Владимир Бортко коментира, че според него има два вида екранизации. В първия режисьорът се интересува от идеята и това, което е в произведението, в романа или разказа. И тогава се получават много интересни филми. Тарковски е такъв пример. Неговите филми не показват буквално това, което е в книгата. Има и друг вид екранизация, при който не всеки да разбере веднага това, което е написал и е искал да каже авторът:

В този случай аз решавам и се осмелявам да го покажа. Ярък пример за това е „Идиот“ на Достоевски. Не е съвсем просто да разбереш за какво разказва тази книга. Затова и направих моя филм и той имаше такъв успех. Същото е и с „Майстора и Маргарита“. Когато момичетата четат това произведение, те си представят, че са прекрасни и хубави, а около тях всички са смешници. По принцип цялата книга е социална сатира. И когато се опитах да го разкажа това на хората, реакциите бяха различни, но мисля, че трябваше да го направя, и че на Булгаков това щеше да му хареса. Аз обичам руската литература и когато някой ми предложи да направя такъв филм, приемам с удоволствие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Връченият мандат ще бъде изпълнен

"Форум", 15.01.25: България - 80 дни след последните парламентарни избори

В средата на тази седмица най-после можем да съобщим дълго очакваната новина за редовно правителство. В минутите на днешния "Форум" Иво Инджов и Аркади Шарков коментираха по темите: Кабинетът "Желязков" – състав, перспективи, възможности. Министри и хоризонти пред партиите в коалицията. В седмицата преди встъпването на Доналд Тръмп като..

публикувано на 15.01.25 в 18:25

Каква е ролята на изкуствения интелект в образованието?

Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана..

публикувано на 15.01.25 в 17:10
 Александра Петкова

Светът оценява научна разработка на Александра Петкова от НПМГ

Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни . Това стана преди броени дни по време на Нобеловите..

публикувано на 15.01.25 в 16:40

Фестивалът "На кино на село" с 60 прожекции в 10 български села

"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..

публикувано на 15.01.25 в 15:32

Електронна информационна система ще улеснява пълното осиновяване

Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..

публикувано на 15.01.25 в 15:13

И тази година Община Елин Пелин подпомага двойки за асистирана репродукция

В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..

публикувано на 15.01.25 в 14:40
Група Affection  с колоритната Яна Спиридонова

2025-а започва като най-добрата година за група "Affection"

Музикантите от група Аffection пристигнаха от Казанлък, за да свирят и пеят, както и да разкажат за себе си в предаването “Добър вечер, София“. Те са петима, без своя талисман, който остана забулен в мистериозна тайна. “След два месеца Affection ще навърши двайсет години и мисля, че 2025-а започва като най-добрата в нашата история..

публикувано на 15.01.25 в 14:31