Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Иван Костов: Скринингът за вродени аномалии е основен приоритет в акушерството

Начинът на живот на родителите оказва влияние върху здравето на още неродените им деца, предупреждава специалистът

Снимка: "Майчин дом"
Най-голямата АГ болница в България - "Майчин дом", навърши 115 години на 19 ноември. Създаването на първата специализирана акушеро-гинекологична болница у нас става по идея на Княгиня Мария-Луиза и със средства, дарени от нея. За развитието на родилната помощ в България, за проблемите и предизвикателствата, за постиженията в пренаталната диагностика и в неонатолологичните грижи разговаряхме с директора на лечебното заведение проф. д-р Иван Костов:

"Болницата е ковачница на кадри и през тази над един век история може да се похвали, че са се родили над 500 хиляди бебета, което за страна като България е достатъчно значим факт и я прави институция за нашата държава. От друга страна през тази болница са минали всички значими фигури в специалността "Акушерство и гинекология", както и в "Неонатологията" и "Анестезиологията и реанимацията", които са свързани с акушерството и гинекологията. Основоположниците на тази специалност като проф. Димитър Стаматов, д-р Методи Славчев са минали през тази болница. Редица нововъведения в специалността са стартирали и са били наложени в медицинската практика от тук"

Болницата все още е лидер в България като брой раждания и операции, отбеляза проф. Костов. Годишно в "Майчин дом" се раждат близо четири хиляди бебета. В болницата се извършват специализирани изследвания на вродени аномалии на плода още по време на бременността, както и профилактика на онкологични заболявания при жените.

"Акушерството е стара дисциплина в медицината и борбата винаги е била и ще бъде да имаме здрава майка и живо и здраво дете. Нашата амбиция е по отношение на майчина и детската смъртност да сме с много ниски проценти и да бъдем сред водещите страни в Европа. Разбира се, че пренаталната диагностика, т.е. скринингът за вродени аномалии е основен приоритет в акушерството".

СнимкаПроф. Костов обеляза, че в "Майчин дом" се намира най-голямата клиника по рискова бременност в България. Наскоро там бе открита и лаборатория за неинвазивен скрининг на вродени хромозомни и генетични заболявания, част от Националната генетична лаборатория .

А най-интензивно развиващият се сектор в проследяването и скрининга на бременността в световен мащаб е феталната медицина, посочи специалистът. Генетичните изследвания показват на бъдещите родители риска от вродени заболявания.

"Грижата обаче трябва да бъде не само в областта на майчиното и детско здравеопазване, но и за общия здравен статус на хората. Защото българинът и българката, за съжаление, пушат много, употребяват алкохол и това в крайна сметка оказва влияние и върху здравето на още неродените им деца. Това е един сериозен въпрос".

Според проф. Костов един от сериозните проблеми пред последните години е намаляването на раждаемостта. Той посочи, че в последните години се раждат по-малко от 60 хиляди бебета годишно, десетки хиляди повече хора умират, нацията застарява и сме пред или вече се намираме в демографска катастрофа.

Специалистът призова младите хора, въпреки предизвикателствата и желанието за професионално развитие, да не отлагат във времето създаването на поколение.

Още за развитието на акушеро-гинекологичната помощ у нас и за  проблемите и предизвикателствата - чуйте интервюто с проф. д-р Иван Костов!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35