Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да не си "сготвим" и акриламид с домашно приготвената храна?

Препържените картофи и тъмната коричка на хляба са с най-високо съдържание на потенциално канцерогенното вещество

Мащабно проучване в ЕС ни накара отново да помислим за храната, която слагаме на трапезата си и нейното качество и безопасност. Асоциация "Активни потребители" публикува тази седмица изследване на десет потребителски организации на проби от над 500 хранителни продукта в различни европейски страни за съдържание на акриламид. Една трета от тях са показали наличие на веществото над определената норма - основно проби от кафе, чипс, пържени картофи, бисквити, зърнени закуски. Предполага се, че акриламидът е силен канцероген.

До момента изследвания са правени само при животни, като те категорично доказват този ефект. Необходими са още проучвания на потенциала на акриламида да предизвика рак и при човека, коментира за Радио София доц. д-р Тери Врабчева от отдел "Храни и хранене" на Националния център за обществено здраве и анализи.

Проучване, проведено още през 2002 година от група учени от Университета в Стокхолм, показва, че акриламидът се образува по време на нагряване на богати на въглехидрати храни, но при наличието на определена аминокиселина - аспаргин, обясни доц.  Врабчева. Тя се среща в много зеленчуци. Акриламидът обаче се образува при продължителна обработка при високи температури (над 120 градуса), обикновено при печене или пържене. При варене веществото не се образува.

През 2008 година, по инициатива на Европейската агенция по безопасност на храните, във всички европейски страни се правят изследвания за наличие на акриламид в храните. Доц. д-р Тери Врабчева ръководи лабораторията, която прави изследванията на над 40 вида продукти в България. Най-високи стойности са открити в кафето, следват бисквитите и зърнените храни. Въз основа на резултатите от всички страни е направена оценка на риска и Европейската комисия публикува норми за наличие на веществото в храните, които влизат в сила от месец май 2018 година. Сегашното проучване на европейските потребителски организации цели да проследи изпълнението, обясни доц. Врабчева.

СнимкаЗа да избегнем образуването на акриламид при приготвянето на ястията вкъщи, специалистът съветва картофите да се пържат при ниска температура (под 120 градуса) до златисто жълто, а не до тъмно кафяво. Същото се отнася и за хляба - акриламидът се концентрира в тъмно кафявата изпечена коричка, в меката част на хляба веществото не съществува.

Преди печене или пържене картофите не трябва да се държат в хладилника, защото при температури под 6 градуса в тях протича процес, наречен "студено подслаждане" - т.е. се покачва съдържанието на въглехидрати. Ако веднага се приготвят термично, ще имат по-високи стойности на акриламид. Съдържанието на веществото може да бъде намалено с до 50%, ако ги накиснем нарязани във вода за 15-30 минути.

При индустриално произведените храни това правило не може да се приложи - по външни белези не може да се каже дали в дадена опаковка бисквити или чипс има акриламид. Производителите имат отделни насоки за това как да приготвят храната, за да намалят до минимум съдържанието на веществото, каза специалистът.

При кафето, точно обратно на останалите храни, е установено, че леко опеченото кафе съдържа повече акриламид. Това може да разберем от цвета му - тъмното кафе има по-малко количество от веществото, отколкото светлото на цвят опечено кафе.

Контролът на храните в търговската мрежа започва още от производството, по време на регулярните проверки на всички предприятия, заяви пред Радио София инж. Нели Тодорова, главен експерт в дирекция "Контрол на храните" в Българската агенция по безопасност на храните. Вече са започнали и изследванията за наличие на акриламид, в изпълнение на европейския регламент, влязъл в сила през миналата година.

Още подробности - чуйте в звуковите файлове!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Иво Инджов и Аркади Шарков

"Форум", 13.01.25: Версиите за бъдещия кабинет на ГЕРБ, БСП и ИТН

От тази седмица предаването "Форум" се завръща към стандартния си формат и до петък водещият Лъчезар Христов ще разговаря всяка вечер със седмичните си коментатори. Гости тази седмица са доц. Иво Инджов, политолог експерт по политически комуникации и Аркади Шарков, макроикономист и експерт в сферата на икономиката на здравеопазването, данъчна..

публикувано на 13.01.25 в 18:15

Столичната община изпълнява редица мерки за подобряване качеството на въздуха

От 1 януари до момента са извършени над 300 проверки на различни обекти и са съставени 20 акта за установяване на административни нарушения. Като част от цялостния подход за справяне със замърсяването на въздуха е извършено и механизирано метене на улици с масов градски транспорт в районите Средец, Оборище, Връбница, Младост, Възраждане, Красно..

публикувано на 13.01.25 в 16:54

Предлагат разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция

Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) извърши анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция. Всяко родено инвитро бебе от процедура, финансирана от бюджета на Центъра за Асистирана репродукция, струва на хазната 12 770 лв., а..

публикувано на 13.01.25 в 16:28
Красимир Коцев

Тепърва ще се разбере дали работи премахването на fact checking-а в социалните мрежи

"Време е да се върнем към корените си, свързани със свободата на изразяване” - с тези думи Марк Зукърбърг обяви съществена промяна в политиката на социалните мрежи, които управлява. В социалните мрежи се прекратява проверката на факти – т.нар. fact checking  . Това провокира широка и силна реакция както от експерти, така и от потребителите. Промените..

публикувано на 13.01.25 в 15:35
Анастасия Стоилова

Какво (не) знаем за традиционния кукерски маскарад и обичаите на фестивала "Сурва"

Чаровната Анастасия Стоилова, гостува в предаването "Добър вечер, София“, за да разкаже за не толкова познатата, дори мистична страна на красивия, традиционен български обичай “Сурва“. За повечето хора думата "сурва" се свързва предимно със сурвакане. Но за хората от пернишкия край тази дума се свързва с маскарадни игри, с широко познатите..

публикувано на 13.01.25 в 15:33

Българското киното започва да властва над аудиторията преди 100 години

В деня, когато отбелязваме 110-годишнината на българското кино (на тази дата през 1915 г. е премиерата на първия български игрален филм "Българан е галант" на сценариста и режисьор Васил Гендов, който изпълнява и главната мъжка роля), гост на БНР-Радио София беше проф. д-р Александър Донев , преподавател в Катедра "Кинознание и кинодраматургия" в..

публикувано на 13.01.25 в 14:55

От Монреал до София без презареждане

От Монреал до София без презареждане -  вълнуващ разказ на капитан Радослав Василев - пилот от авиокомпания "България еър" , който в интервю за БНР-Радио София, разказа за един от своите най-вълнуващи и интересни полети на борда на "Еърбъс А220" . Той разкри подробности за устройството на самолета, както и  предаването му от базата на..

публикувано на 13.01.25 в 13:50