Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екологичното съзнание е важен елемент в системата за израстване на скаутите

Снимка: facebook.com/brownbearscout
Днес надникваме в света и живота на скаути, за да научим повече за тясната им връзка с природата и нейното опазване.

За това ни помагат гостите - Диди Тодорова и Борис Иванов от скаутския клуб „Кафяв мечок“.

Това е най-старият скаутски клуб в България – отбелязва не без гордост Диди Тодорова.

Тя обясни, че в страната ни има още около дузина клубове. Дейността изключително се основава на ентусиазма и добрата воля на членовете. Скаутството е една огромна игра. Между членовете и клубовете има приятелство и съревнование. Въведени са баджове, които се поставят на ръкава на Снимка: scout.bgризата и отразяват уменията и израстването на съответния член в йерархията на организацията.

Борис Иванов е скаут от 2011 г. Той разказа, че в зависимост от възрастта в организацията има бобърчета (4-7 години), пчелички и вълчета (7-12-годишна възраст), скаути (12-14 г.), венчъри (15-18), ровъри (18-26) и скаутери (над 26).

Съществува наръчник, в който е описано какво трябва да умееш за преминаване в по-горна категория, а самите умения се демонстрират на лагер. Ако някой нещо не може или не знае, другите му помагат.

Обучението в екологично отношение е важен елемент в системата за израстване на скаутите – отбелязва още Диди Тодорова. – И става дума за по-задълбочени знания, отколкото дава семейството, например – къде да разположиш бивак, как да добиеш вода, да стъкмиш огън, как да извадиш чимове и да се грижиш за тях така, че да ги съхраниш за след края на лагера… А играта, с която завършва една лагерна смяна (продължава до седмица), е свързана със сериозни предизвикателства.

Гостите обясниха и някои от символите на скаутите и начините за поздрав, както и как се прави скаутско хлебче (всичко се готви на огън).

Чуйте целия разговор на Красимир Мартинов с Диди Тодорова и Борис Иванов.

  • Скаутството е световно младежко движение с над 100‐годишна история и традиции. Възникнало през 1907г. в Англия, до наши дни, то е допринесло за духовното израстване, физическото укрепване и обществената реализация на повече от 250 милиона момчета и момичета по света.

Днес, световното скаутско движение обхваща над 40 милиона млади хора от 223 страни и територии по света. Националните организации на тези страни са обединени в Световната организация на скаутското движение (WOSM). Около 7 милиона члена на WOSM са възрастни доброволци, които подкрепят местните дейности.

От България единствено Организацията на българските скаути е легитимна и призната от WOSM.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пирдоп

Промишлен район с дадености за туризъм

Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров : "Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план..

публикувано на 28.07.24 в 11:01

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52