Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кохлеарната имплантация - шанс за пълноценен живот на децата с проблеми със слуха

Снимка: fonio.bg
Около 400 хиляди души  у нас имат проблеми със слуха. На всеки 1000 новородени са засегнати от едно до три деца. По повод 20-годишнината от първата кохлеарна имплантация, извършена в България, специалистите изтъкнаха значението на ранната диагностика и лечение, за да може да се развият говорните способности на децата със слухови проблеми. При интервенцията се инплантира електронно устройство, което им помага да чуват и да живеят пълноценно. Родителите обаче се обръщат късно към специалист и това повлиява развитието на децата, алармират специалистите.

Значението на профилактичните прегледи открои доц. д-р Соня Върбанова от УНГ клиниката в болница "Царина Йоанна-ИСУЛ" - първата клиника, в която е извършена кохлеарна имплантация в България:

"Проблемът е, че в момента нашата здравна система е в колапс - липсват старите поликлиники, профилактичните прегледи, които правихме като ушни специалисти в цялата страна, в различните възрастови групи: в детска възраст, в училищна възраст. Тогава своевременно се дефинираха не само проблемите с чуването. Сега, в XXI век, информираността на родителите е много голяма, но всъщност е тяхна отговорността при някакъв проблем да се обърнат към специалист".

По отношение на слуховите проблеми, доц. Върбанова каза, че голям процент от тях са вродени, като етиологията е разнообразна. Много от слуховите увреждания настъпват по време на развитието на организма или при генетични непълни увреждания, които се развиват през годините. Част от родителите обаче, не желаят да дефинират проблема:

"Истината е, че колкото по-рано се дефинира този проблем, толкова възможностите за повлияване, дори и медикаментозно, са по-големи".

Снимка: ВМАНай-добрата възраст за имплантация при децата е около 1 годинка, посочи пред Радио София проф. д-р Венцислав Цветков, началник на УНГ клиниката на ВМА - другият център в София, в който се извършват кохлеарни имплантации. Операциите се извършват в клиниката от 15 години:

"Това е центърът, в който са имплантирани най-малките деца, под една годинка. Имплатираме и пациенти над 18 години, най-възрастният ни пациент е на 68-70 години. Здравната каса го позволява. Вече сме оперирали над 200 пациенти. Основното показание е тежко чуване или пълна глухота - било след раждане или в не детската възраст. И това е единственият начин - имплантацията, за да бъде преодолян един такъв много сериозен проблем".

До момента в клиниката няма случай на пациент със сериозни усложнения. Престоят е около 2-3 дни, интервенцията се понася много добре от пациентите, посочи специалистът.

"Болка на практика почти никаква няма. В началото има белег над ухото, след това той става невидим изобщо. Иначе казано: това е утвърдена операция, която се понася леко от пациентите".


Операцията се поема от НЗОК, посочи проф. Цветков. Не са малко обаче и проблемите - специалистът отбеляза, че финансирането по клиничната пътека не е достатъчно за дейностите, свързани с нея, заради което дори големите болници нямат интерес да правят операцията. Той даде за пример подобен род операции в Австрия, оценени на над 12 хиляди евро.

Още за това какво представлява имплантацията - чуйте в звуковите файлове!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Иво Инджов и Аркади Шарков

"Форум", 13.01.25: Версиите за бъдещия кабинет на ГЕРБ, БСП и ИТН

От тази седмица предаването "Форум" се завръща към стандартния си формат и до петък водещият Лъчезар Христов ще разговаря всяка вечер със седмичните си коментатори. Гости тази седмица са доц. Иво Инджов, политолог експерт по политически комуникации и Аркади Шарков, макроикономист и експерт в сферата на икономиката на здравеопазването, данъчна..

публикувано на 13.01.25 в 18:15

Столичната община изпълнява редица мерки за подобряване качеството на въздуха

От 1 януари до момента са извършени над 300 проверки на различни обекти и са съставени 20 акта за установяване на административни нарушения. Като част от цялостния подход за справяне със замърсяването на въздуха е извършено и механизирано метене на улици с масов градски транспорт в районите Средец, Оборище, Връбница, Младост, Възраждане, Красно..

публикувано на 13.01.25 в 16:54

Предлагат разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция

Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) извърши анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция. Всяко родено инвитро бебе от процедура, финансирана от бюджета на Центъра за Асистирана репродукция, струва на хазната 12 770 лв., а..

публикувано на 13.01.25 в 16:28
Красимир Коцев

Тепърва ще се разбере дали работи премахването на fact checking-а в социалните мрежи

"Време е да се върнем към корените си, свързани със свободата на изразяване” - с тези думи Марк Зукърбърг обяви съществена промяна в политиката на социалните мрежи, които управлява. В социалните мрежи се прекратява проверката на факти – т.нар. fact checking  . Това провокира широка и силна реакция както от експерти, така и от потребителите. Промените..

публикувано на 13.01.25 в 15:35
Анастасия Стоилова

Какво (не) знаем за традиционния кукерски маскарад и обичаите на фестивала "Сурва"

Чаровната Анастасия Стоилова, гостува в предаването "Добър вечер, София“, за да разкаже за не толкова познатата, дори мистична страна на красивия, традиционен български обичай “Сурва“. За повечето хора думата "сурва" се свързва предимно със сурвакане. Но за хората от пернишкия край тази дума се свързва с маскарадни игри, с широко познатите..

публикувано на 13.01.25 в 15:33

Българското киното започва да властва над аудиторията преди 100 години

В деня, когато отбелязваме 110-годишнината на българското кино (на тази дата през 1915 г. е премиерата на първия български игрален филм "Българан е галант" на сценариста и режисьор Васил Гендов, който изпълнява и главната мъжка роля), гост на БНР-Радио София беше проф. д-р Александър Донев , преподавател в Катедра "Кинознание и кинодраматургия" в..

публикувано на 13.01.25 в 14:55

От Монреал до София без презареждане

От Монреал до София без презареждане -  вълнуващ разказ на капитан Радослав Василев - пилот от авиокомпания "България еър" , който в интервю за БНР-Радио София, разказа за един от своите най-вълнуващи и интересни полети на борда на "Еърбъс А220" . Той разкри подробности за устройството на самолета, както и  предаването му от базата на..

публикувано на 13.01.25 в 13:50