Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Самаринов за каузата да насърчаваш децата да общуват с книгите

Снимка: Pixabay

Тази седмица в „Радиоприемница“ гостуват приятели на книгите, защото 14-ия „Маратон на четенето“ е вече факт. Той пък е част от „Походът на книгите“, чийто маршрут последвахме и ние. За спирка днес избрахме „Народно читалище "Никола Йонков Вапцаров-1922" в София. Решихме да се отбием и във 142-ро училище, също и във 2-ро... Дали пък няма да си помислят, че ги пренебрегваме децата и в квартал „Левски“. Вариантът е просто да поканим всички в „Читалище на открито“ и „Да четем приказки с най-малките“. Сложно ли Ви се струва?

За днешния ни събеседник обаче това е ежедневие, личен избор, дори повече - кауза. Вал Стоева от „Бисерче вълшебно“ го определи като насърчител на четенето, а той е Борис Самаринов. На 38 години, музикант, икономист по образование, завършил и „Европейска интеграция“. Какво го кара да избере общуването с децата чрез книгите и непрекъснато да търси начини и възможности да насърчава интереса им към четенето? Борис Самаринов
Преди две години, докато мислех как да разчупя модела и да изляза от рамката, вместо да се чудя как да вкарам децата в читалището, реших аз да отида при тях. И тогава срещнах Валентина Стоева от фондация „Детски книги“. Консултирах се с приятел от платформата „Аз чета“ и той ме посъветва, че не е добре да се опитвам да заинтригувам децата с детска класика.

Оказа се прав. Убедих се, че класиката на един следващ етап е добра за децата, но преди това нещото, с което могат да бъдат запалени са съвременните детски книги, защото са написани на съвременен език, илюстрациите са страхотни и са подходящи за съвременните деца. Миналата година стартирах първо с три градини и две училища и накрая в „Бисерче вълшебно 2018“ гласувахме с 497 деца. Впоследствие продължих с различни кампании да насърчавам интереса на децата към четенето и вече втора година чета в първата възрастова категория от 5 до 7 години.

Там попадат деца от 3-та и 4-та група в детската градина и първи клас в училище. Там, според мен, има най-голям шанс децата да бъдат запалени, да разберат какви възможности ще открие пред тях четенето. Аз им казвам, че това ще им отвори очите към света и знанието. Четенето не е само на определена книга, то е навсякъде около нас. И колкото по-бързо те се запалят по това, ще отворят сърцата си за знанията
, смята Борис Самаринов.
Целият разговор, слушайте в записа на предаването в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51