Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Самаринов за каузата да насърчаваш децата да общуват с книгите

Снимка: Pixabay

Тази седмица в „Радиоприемница“ гостуват приятели на книгите, защото 14-ия „Маратон на четенето“ е вече факт. Той пък е част от „Походът на книгите“, чийто маршрут последвахме и ние. За спирка днес избрахме „Народно читалище "Никола Йонков Вапцаров-1922" в София. Решихме да се отбием и във 142-ро училище, също и във 2-ро... Дали пък няма да си помислят, че ги пренебрегваме децата и в квартал „Левски“. Вариантът е просто да поканим всички в „Читалище на открито“ и „Да четем приказки с най-малките“. Сложно ли Ви се струва?

За днешния ни събеседник обаче това е ежедневие, личен избор, дори повече - кауза. Вал Стоева от „Бисерче вълшебно“ го определи като насърчител на четенето, а той е Борис Самаринов. На 38 години, музикант, икономист по образование, завършил и „Европейска интеграция“. Какво го кара да избере общуването с децата чрез книгите и непрекъснато да търси начини и възможности да насърчава интереса им към четенето? Борис Самаринов
Преди две години, докато мислех как да разчупя модела и да изляза от рамката, вместо да се чудя как да вкарам децата в читалището, реших аз да отида при тях. И тогава срещнах Валентина Стоева от фондация „Детски книги“. Консултирах се с приятел от платформата „Аз чета“ и той ме посъветва, че не е добре да се опитвам да заинтригувам децата с детска класика.

Оказа се прав. Убедих се, че класиката на един следващ етап е добра за децата, но преди това нещото, с което могат да бъдат запалени са съвременните детски книги, защото са написани на съвременен език, илюстрациите са страхотни и са подходящи за съвременните деца. Миналата година стартирах първо с три градини и две училища и накрая в „Бисерче вълшебно 2018“ гласувахме с 497 деца. Впоследствие продължих с различни кампании да насърчавам интереса на децата към четенето и вече втора година чета в първата възрастова категория от 5 до 7 години.

Там попадат деца от 3-та и 4-та група в детската градина и първи клас в училище. Там, според мен, има най-голям шанс децата да бъдат запалени, да разберат какви възможности ще открие пред тях четенето. Аз им казвам, че това ще им отвори очите към света и знанието. Четенето не е само на определена книга, то е навсякъде около нас. И колкото по-бързо те се запалят по това, ще отворят сърцата си за знанията
, смята Борис Самаринов.
Целият разговор, слушайте в записа на предаването в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28