Целта на Evidence-Based Trauma Stabilization (EBTS) е да се разработи научно обоснована програма за справяне с травмата. В обучителна програма са преминали експерти от Държавната агенция за бежанците, разказва гл. ас. Иво Попиванов - невропсихолог в Александровска болница и преподавател в НБУ.
Социалните работници към агенцията преминаха модул за психологическо образование за справяне с посттравматично разстройство и как се променя човек, подложен на високи нива на стрес. Те трябваше да обяснят това на разбираем език на бежанците. В България социалните работници нямат специализирано образование по социална работа, както е в Западна Европа.В Германия и Финландия те са били квалифицирани, дори фамилни терапевти.
Тренингът по програмата за травмата при бежанци е стартирал от срещи с майки, а след това са организирани и сесии с деца.
За целите на програмата психолозите са подготвили сценария " В долината на мечките", който се фокусира на символно ниво върху основни потребности, особено разклатени при уязвимите групи, каквито са бежанците, разказва детският психолог и терапевт Кристина Българанова.
Първата сесия е фокусирана върху построяването на сигурно място, тъй като една от основните потребности, която страда при постоянно местене, е сигурността. Така те на символно ниво строят защитно място, в което се свързват един с друг. След това идва сесия за ловене на риба, идването на врага, за да могат майката и детето да се научат да се защитават от външна заплаха. В четвъртата сесия президентът на всички мечки награждава всички за тяхното усилие да участват и за това, че са станали много близки.
Основното, което губят жените бежанци по пътя на бягството, е емоцията в отношенията с децата си, тъй като те се стремят да се запазят живи и здрави. Това обаче ги капсулира и те забравят да посрещат потребностите им - това, че имат нужда да бъдат гушнати или да бъдат попитани как е минал денят им.
Тестове по време на програмата са изследвали тревожността при децата и депресивността при родителите. Данните са сравнявани преди и след изследването, отчита гл. ас. Иво Попиванов. При децата нивото на стрес и тревожност е спаднало двойно след програмата. При родителите нивата на стрес са били по-устойчиви, но майките отчитат участието си в програмата като внимание за себе си.
Програмата за първа помощ на травматизирани деца бежанци и техните майки у нас тепърва ще се внедрява при интерес. В Германия тя вече се предлага като пакет социални услиги в бежанските центрове. Трима студенти от НБУ са били ангажирани и въз основа на резултатите подготвят магистърските си програми.
Още за програмата - чуйте в звуковия файл.Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..