Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страница 18

Дневникът на една софиянка: Черноземът или защо хората тук се отказват от живота?

Гардероб: H&M Снимка: Мериан НиколоваЩе кажете, ей, Бела, петъчно ни разби с тази тема. Лято е, отпуската тепърва предстои, тоест има за какво да мечтаем, началото на месеца е, значи все още имаме пари по сметката, а ти ни блъскаш с екзистенциални кризи пак…

Не пак, а отново! Животът е за наблюдение, приятели. А тук виждам, особено след една определена възраст, че отчаянието и впоследствие апатията са включени на средна до максимална степен. Просто така, като забравен телевизор с увеличен звук…

Сякаш отвъд 50-те хората започват да се отказват от телата си, от каквито и да е било зачатъци на нови интереси и желания извън семейните и заемат поза на предали се.

Веднага ще ме репликирате, да, с тези пенсии какво се очаква да правят тези хора. Да се качат на круиз или да преживяват с кофичка кисело мляко. Мизерията поражда мизерия и много тъга, това е ясно. Но аз съм била в страна като Бразилия, където разликата между бедни и богати е чудовищна. И пак тези хора, независимо от възрастта си, имат стръв за живот. Може би това се корени в общността, в религиозната заедност и дори в климата, нямам идея, има много и различни отговори.

На Запад пък, с цялата материална осигуреност, огромна част от обществото е на антидепресанти. Тоест отвъд благата на капиталистическия свят има липси, които не могат да бъдат запълнени, ако ще и на 100 круиза да се качи човек.

Да се върнем обаче отново на Балканите, при нас самите, все пак имаме свободата да живеем, където поискаме и въпреки това сме тук.

Нека се самоанализираме тогава, какво друго ни остава…

Откъде струи този отказ от живота: в разпадналия се патриархат, в комунистическия строй, който проми мозъците на поколения българи, в прехода, който пък категорично ги отчая…

Те ли превърнаха няколко поколения в жертвонастроени хейтъри?

Разбира се, винаги е съвкупност. Аз също съм заела поза на отявлено черногледство, но отговарям към момента само за себе си и занимавам предимно себе си с тези амплитудни колебания.

Ако обаче съм нечий пример, довела съм някого в живота, смятам, че подобно поведение е изключително егоистично и зареждащо следващите със същата апатия и омраза към настоящето.

Да, това е някакъв фон, или по-скоро почва, в която всички растем. Чернозем, но с висококиселинно съдържание, от което избуяват, ако изобщо избуят примирени хейтъри.

Почти звучи като оксиморон, нали? Но е така, защото омразата може да предизвика бунт, революция, саморазправа срещу несправедливостта, а тук се трансформира във форумно злословене и шикалкавене.

Затова всеки трябва да се вземе в ръце и ако не друго, да се опита да живее достойно.


ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55