Над 3 часа продължи извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС), на което бе изслушано ръководството на "Топлофикация София" във връзка с текущото състояние на дружеството и зачестилите аварии в редица квартали на града. Конкретно решение така и не бе взето, предаде репортер на БНР-Радио София.
Беше отчетено, че държавата също трябва да има ангажимент към кризисната ситуация.
Опасност за отоплението на града няма, а авариите в последно време са обичайни през всеки зимен сезон.
На брифинг столичният кмет Васил Терзиев припомни, че проблемите в "Топлофикация" са от десетилетия, но все не се намират решения. И допълни: "Надеждата ми след днешното изслушване е да се отправят по-ясни послания за бъдещето на дружеството, кога ще има истински конкурси за ръководство, ще се върви ли в посока концесия, ще се търси ли международен мениджмънт, който да го изправи на крака, както и откъде ще дойдат 1 млрд. лв., необходим за инвестиции".
"Дори и Илон Мъск да стане ръководител на „Топлофикация“, при тази регулаторна рамка се съмнявам, че ще има по-добър резултат", каза общинският съветник от групата на ГЕРБ-СДС Прошко Прошков.
Вили Лилков от "Синя София" отбеляза, че именно общинските съветници трябва да са инициатор на правилните стъпки.
Според председателя на СОС Цветомир Петров срещата и изслушването са били нужни, но това е само начало за вземане на решение относно кризата на "Топлофикация София".
"Естествено, това без съдействието на държавата няма как да се случи, така че ще търсим съдействие в тази посока" посочи Петров.
Общият размер на дълга на "Топлофикация София" към Българския енергиен холдинг и "Булгаргаз" към края на ноември 2024 г. е 1 663 512 239, 59 лева, съобщи изпълнителният директор на дружеството Петър Петров.
Чуйте репортажа в звуковия файл.
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля професионалната..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..