Днес ще ви запознаем с проблема на собственици на имоти по бул."Ломско шосе", където е предвидено бъдещо разширение на пътната мрежа и съответно отчуждаване на имоти попадащи в променения устройствения план.
На 30.07.2019 г. те разбират, че Столичната община е обявила процедура по отчуждаване на поземлени имоти във връзка с реализиране на обект „разширяване и реконструкция на бул. "Ломско шосе" в участъка от ул. „Лазарица” до Околовръстен път гр. София, като е пуснато обявление в интернет на основание чл. 25, ал.1 от Закона за общинската собственост, което уведомява собствениците на поземлени имоти със суми за обезщетение на засегнатите имоти.
Кога е взето решението за промяна на пътната мрежа, как се стига до оценките на имоти и могат ли гражданите да запазят своите домове?
Отговори търсим в днешното издание на Вашия глас.
Собствениците недоумяват защо оценките на имотите им са в пъти по ниски от реалните цени на имотния пазар.
Търсейки адекватна информация На 31.07.2019 г. Васил и Детелина Цветанови , отиват в дирекция „Инвестиционно отчуждаване”. От там те получават отговор, че Столичната община е сключила договор с фирма, направена е оценка на имотите от независим оценител, който е изготвил експертна оценка.
Съмненията стават още по-сериозни, защото никой не е правил оглед на техния имот в присъствието им. Имот е закупен през 1994 г. Цветанови разказват кога са закупили своя имот и с какъв статут е бил той тогава.
Чуйте каква е тяхната история:
„Производство по отчуждаване на имоти, засягащи се от изграждането на обект - публична общинска собственост, се осъществява по реда на Закона за общинската собственост.
Съгласно разпоредбата на чл. 22, ал. 3 от ЗОС общината възлага определянето на равностойно парично обезщетение за имотите, предвидени за отчуждаване, на оценители, отговарящи на изискванията на Закона за независимите оценители.
Равностойното парично обезщетение се определя по реда и условията на чл.22, ал.5 и следващите от ЗОС, във връзка с § 1 от допълнителните разпоредби на ЗОС.
Оценките за 48-те поземлени имота по проект „Разширение и изграждане на бул. „Ломско шосе“ в участъка от ул. „Лазарица“ до Околовръстен път“, район „Връбница“ са възложени и изготвени от независим оценител - юридическо лице, сключил рамков договор със Столична община - фирма „М консулт комерс“ ООД.
А как се извършва тази оценка?
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..