Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росен Иванов, директор на ИАМН:

При достатъчно донори ще бъдат спасявани с трансплантация повече българи

Тази година имаме 14 донора, реализирани са 32 трансплантации от трупен донор. Заради липса на подходящ реципиент у нас, 9 органа са изпратени по линия на Евротрансплант

Всяко листенце на „Дървото на живота" във ВМА е име на донор
Снимка: ВМА
Сред срещи с различни експерти и брънки във веригата, в последния ден от тази седмица е време в „Радиоприемница“ да обобщим темата Донорство и трансплантация, която не само съвпадна, но е и в подкрепа на информационната кампания „Да! За живот!“.

Целта на тази кампания е въпросът за донорството да бъде повдигнат систематично. Трансплантацията е съвременно лечение, което в някои случаи е единствен изход от здравословен проблем, отбеляза днешният ни гост Росен Иванов - директор на изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Именно тази агенция е компетентният орган за управление, координация и контрол на трансплантацията в България в съответствие със Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.

Росен ИвановНо трансплантацията не може да бъде извършена без достатъчно донори. Проблемът съществува навсякъде по света, но в България той е остър, поради малкото донори.

Не покриваме минималните изисквания на Евротрансплант за 10 донори на 1 млн. души население (това прави 70 на година). Далеч сме и от средните параметри за ЕС – 20-25 донора на 1 милион.

Кампанията няма да реши въпроса с промяната на отношението на обществото към донорството, затова целите и дейността ще останат и след нея, допълни Росен Иванов.

Той припомни, че според българските закони всеки гражданин, който не е декларирал изрично несъгласие, все едно е съгласен да стане донор. Детайлът в продължение на тази формулировка е в необходимото съгласие на близките. На първо място – съпруг/а или родители, след това – деца, ако ги няма – брат/сестра.

В някои болници има психолози, но тежкият разговор с близките на потенциален донор основно е ангажимент на координаторите. Това са лекари на щат към съответното лечебно заведение, минали или извършващи подходящо обучение за този тип дейност.

През следващата година предвиждаме обучителна програма за всички координатори по донорство в страната. Именно от тях зависи да се научи за възникването на донорска ситуация.

В процеса на трансплантация са включени много хора, има много документи и е невъзможно да бъде извършена злоупотреба с донор, подчерта Росен Иванов. Той уточни, че мозъчната смърт се установява не от координатора, а от лекарска комисия от трима души, които нямат отношение нито към донорството, нито към трансплантацията. Процесът може да се проследи и документално.

Тази година имаме 14 донора, реализирани са 32 трансплантации от трупен донор. Заради липса на подходящ реципиент у нас, 9 органа са изпратени по линия на Евротрансплант.

В рамките на инициативата са отпечатани 50 000 донорски карти, попълването на които няма юридическа стойност, а единствено оказва волята на техните притежатели.
Те се разпространяват в областните центрове от доброволци на БЧК.

На 23 ноември в Народния театър „Иван Вазов“ ще бъдат отличени координатори, които тази година с постоянство и усърдие са допринесли за извършеното в областта на трансплантацията, както и близки на донори, които в критичен момент са взели важното решение и са проявили милосърдие, съобщи Росен Иванов.

Чуйте целия разговор на Белослава Димитрова с Росен Иванов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56