Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симфониите във видеоигрите

Оригиналната музика от нашумели заглавия вече пълни и големите концертни зали

Снимка: Колаж: Александра Илиева

За милиони хора от 90-те насам видеоигрите са начин да открият нови любими групи или да се потопят в различни музикални жанрове. И понеже това се случва, докато играят играта, която обичат, те развиват силна емоционална привързаност към нейния саундтрак. Ето и нашето ръководство за най-добрите саундтракове на видео игри:


The Last of Us (2013)

Едно от нещата, което ни прави впечатление в играта е именно зашеметяващата музика. Композиторът на основната тема  се казва Густаво Сантуалала и е преминал през много интересен процес на звукоизвличане на най-различни немузикални инструменти, за да успее толкова умело да улови и капсулира атмосферата на играта. Музиката носи в себе си много самота, тъга, но и упоритост, целеустременост и надежда.


Halo (2001)

Всеки геймър ще разпознае внушителния хор, който звучи в началото на основната тема на Halo. Произведението е на Мартин О‘Донъл, който коментира в интервю:

"Решихме да направим саундтрака към играта голям и вълнуващ, в необикновена комбинация с класически оркестър, за да му придадем тежест и присъствие".

Освен това целта им е била да звучи доста антично, което смятаме, че са постигнали перфектно. Играта печели много награди за музиката, както и за най-оригинален саундтрак към видеоигра през 2001 г.


Doom (1993)

Връщаме се малко назад, през 93-та, когато излиза една от най-големите класики в шутър игрите - Doom. През 2016-та излиза и нова версия на играта, с нов микс на саундтрака, но оригиналът е това, което ви препоръчваме да чуете. Вече повече от 20 години, хората продължават да правят кавъри и различни версии на тази песен, защото тя се смята за една от емблемите на гейминга от 90-те. Композиторът Боби (Робърт) Принс едва ли си е представял, че музиката му ще пожъне такъв огромен успех. Казват, че той се е отделял от целия екип, за да чете "Библията на Doom" - книга с много подробности за света на Doom, за да създаде музиката за играта. Тя отразява тогавашния метал и хард-рок жанр и определено е запомняща се.


Assasin's Creed II (2009)

Лайтмотивът от Ezio's Family на композитора Джаспър Кид присъства и в много други произведения от поредицата Assasin's creed, но във втората част той блести най-силно. Мелодията е много красива, кара те да настръхваш всеки път, когато я чуеш. Jasper Kyd дори печели награда за "най-добра музика за игра" през 2009г. Интересен факт, от който можем да бъдем много горди е, че в една от поредиците - Assassin's Creed: Rogue имаме български композитор - Елица Александрова.


Mirror's Edge (2008)

Главният герой в историята е една жена, която се придвижва по покривите на сградите с паркур движения. Сюжетът обаче не е толкова важен, защото играта те грабва с визията и механиките си. Развива се в близкото бъдеще, където всичко е направено от стъкло и не можем да обясним как точно, в песента от саундтрака Still Alive композиторът Лиса Мисковски е съумяла да пресъздаде точно това усещане - за бъдещето в свят, направен само от стъкло. Това е и единствената песен в нашата класация.


Uncharted4: A Thief's End (2016)

Музиката в първите три части на играта създава Грег Едмънсън, но саундтракът от четвъртата част от поредицата - Uncharted 4: A Thief's End е написан от Хенри Джакман. Той запазва главната тема, създадена от Edmonson, като разгръща по нов начин музикалната картина. Саундтракът събужда приключенското в играчите и пасва брилянтно на характера на главния персонаж - Нейтън Дрейк. Неговата музика звучи и във филми като "Карибски Пирати", "Батман", "Кунг Фу Панда" и други, а първият му пробив в гейминг индустрията е точно с тази игра. Несъмнено си личи и влиянието на Ханс Цимър, който е един от менторите на Джакман.


Detroit Become Human (2018)

Сюжетните линии в играта са три и всяка от тях има различна музика. Това, което ни впечатлява най-много, е челото в композицията на андроида Кара. Музиката е на челиста Филип Шепърд. Той разказва, че дълго време е изучавал нейния персонаж, за да може да пресъздаде емоциите, през които тя преминава в цялото й приключение. Музиката се вплита драматично в историята на Кара, която се превръща повече в човек, от колкото сме ние самите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво е да отразяваш Европейското първенство по футбол?

Какво е да отразяваш Европейското първенство по футбол? Специалните пратеници на БНТ в Германия Десислава Францова и Бюлент Мюмюнов се заеха с тази нелека задача. Гост в предаването "Радиокафе" беше Десислава Францова. По думите й след завръщането все още свиква с това, че не движи с карта и GPS, а и още се адаптира към температурите тук...

публикувано на 11.07.24 в 15:14

Защо ДДС за пакетните туристически услуги трябва да е 9% до края на 2024 г.

Туроператорите настояват за удължаване и данък добавена стойност от 9% за пакетните услуги да остане до края на годината. Временната мярка за 9% ДДС беше приета в подкрепа на бизнеса по време на ковид кризата. Но от 1 юли ставката на ДДС върху туристическите пакети се върна на 20%. Това беше оповестено в края на миналата година, когато..

публикувано на 11.07.24 в 14:50

Драматизации по литературни творби на фестивала "София Моно" 2024

За радост на ценителите на театралното изкуство традицията на фестивала София Моно продължава, но тази година програмата се състои предимно от драматизации по литературни творби на бележити автори. Между 17 и 27 юли 2024 г. Организатор на "София Моно" 2024  е издателство "Колибри". Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на..

публикувано на 11.07.24 в 14:09

Гостуваща изложба отразява фалшификациите през времето

На 16 юли, вторник, 2024 г., от 18:00 ч., в Националния етнографски музей, ще бъде открита пътуващата изложба "Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите". Събитието е по проект на Европейския парламент, реализиран от Дома на европейската история в Брюксел. Изложбата, чието оригинално заглавие е Fake (f)or Real, изследва именно..

публикувано на 11.07.24 в 13:07

Жени говорят за европейски футбол

Не се случва често жени да говорят за футбол, но когато го правят, то е с емоция и финес. Яна Спиридонова и Мария Бояджиева успяха да си поговорят с някои от най-големите ценителки, на този уж мъжки спорт . Разговорите неизменно поеха и в посока облеклата на съпругите на играчите, класациите за най-секси футболист на Евро 2024, костюмите на..

публикувано на 11.07.24 в 12:34

Евден Димитров с нов сингъл

Басистът Евден Димитров (a.k.a EVDN) беше гост в предаването "Радиокафе". Той разказа за чисто новия си лайф трак. В него участват много негови приятели като Петър Йотов (Peyotoff), който е представил авторска музика на фестивала A to jazz след американския басист Mononeon. Той каза за него: "Аз мисля, че той е абсолютно 2024, живее в..

публикувано на 11.07.24 в 11:42

Bandanna е новата група на Анна-Мария Въртовска

След дълго търсене Анна-Мария Въртовска създаде своя група , чийто песни вече можете да чуете в софийските клубове. Групата се казва Bandanna , по идея на приятел на вокалистката. "Много, много тежки критерии. Трябва да са ужасно красиви, невероятно талантливи...", разказва за подбора на музикантите, с които да свири Анна-Мария. В крайна сметка..

публикувано на 11.07.24 в 11:23