Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симфониите във видеоигрите

Оригиналната музика от нашумели заглавия вече пълни и големите концертни зали

Снимка: Колаж: Александра Илиева

За милиони хора от 90-те насам видеоигрите са начин да открият нови любими групи или да се потопят в различни музикални жанрове. И понеже това се случва, докато играят играта, която обичат, те развиват силна емоционална привързаност към нейния саундтрак. Ето и нашето ръководство за най-добрите саундтракове на видео игри:


The Last of Us (2013)

Едно от нещата, което ни прави впечатление в играта е именно зашеметяващата музика. Композиторът на основната тема  се казва Густаво Сантуалала и е преминал през много интересен процес на звукоизвличане на най-различни немузикални инструменти, за да успее толкова умело да улови и капсулира атмосферата на играта. Музиката носи в себе си много самота, тъга, но и упоритост, целеустременост и надежда.


Halo (2001)

Всеки геймър ще разпознае внушителния хор, който звучи в началото на основната тема на Halo. Произведението е на Мартин О‘Донъл, който коментира в интервю:

"Решихме да направим саундтрака към играта голям и вълнуващ, в необикновена комбинация с класически оркестър, за да му придадем тежест и присъствие".

Освен това целта им е била да звучи доста антично, което смятаме, че са постигнали перфектно. Играта печели много награди за музиката, както и за най-оригинален саундтрак към видеоигра през 2001 г.


Doom (1993)

Връщаме се малко назад, през 93-та, когато излиза една от най-големите класики в шутър игрите - Doom. През 2016-та излиза и нова версия на играта, с нов микс на саундтрака, но оригиналът е това, което ви препоръчваме да чуете. Вече повече от 20 години, хората продължават да правят кавъри и различни версии на тази песен, защото тя се смята за една от емблемите на гейминга от 90-те. Композиторът Боби (Робърт) Принс едва ли си е представял, че музиката му ще пожъне такъв огромен успех. Казват, че той се е отделял от целия екип, за да чете "Библията на Doom" - книга с много подробности за света на Doom, за да създаде музиката за играта. Тя отразява тогавашния метал и хард-рок жанр и определено е запомняща се.


Assasin's Creed II (2009)

Лайтмотивът от Ezio's Family на композитора Джаспър Кид присъства и в много други произведения от поредицата Assasin's creed, но във втората част той блести най-силно. Мелодията е много красива, кара те да настръхваш всеки път, когато я чуеш. Jasper Kyd дори печели награда за "най-добра музика за игра" през 2009г. Интересен факт, от който можем да бъдем много горди е, че в една от поредиците - Assassin's Creed: Rogue имаме български композитор - Елица Александрова.


Mirror's Edge (2008)

Главният герой в историята е една жена, която се придвижва по покривите на сградите с паркур движения. Сюжетът обаче не е толкова важен, защото играта те грабва с визията и механиките си. Развива се в близкото бъдеще, където всичко е направено от стъкло и не можем да обясним как точно, в песента от саундтрака Still Alive композиторът Лиса Мисковски е съумяла да пресъздаде точно това усещане - за бъдещето в свят, направен само от стъкло. Това е и единствената песен в нашата класация.


Uncharted4: A Thief's End (2016)

Музиката в първите три части на играта създава Грег Едмънсън, но саундтракът от четвъртата част от поредицата - Uncharted 4: A Thief's End е написан от Хенри Джакман. Той запазва главната тема, създадена от Edmonson, като разгръща по нов начин музикалната картина. Саундтракът събужда приключенското в играчите и пасва брилянтно на характера на главния персонаж - Нейтън Дрейк. Неговата музика звучи и във филми като "Карибски Пирати", "Батман", "Кунг Фу Панда" и други, а първият му пробив в гейминг индустрията е точно с тази игра. Несъмнено си личи и влиянието на Ханс Цимър, който е един от менторите на Джакман.


Detroit Become Human (2018)

Сюжетните линии в играта са три и всяка от тях има различна музика. Това, което ни впечатлява най-много, е челото в композицията на андроида Кара. Музиката е на челиста Филип Шепърд. Той разказва, че дълго време е изучавал нейния персонаж, за да може да пресъздаде емоциите, през които тя преминава в цялото й приключение. Музиката се вплита драматично в историята на Кара, която се превръща повече в човек, от колкото сме ние самите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цигуларката Дорина Маркофф от Лондон – за концерта си в София 20 години по-късно

В света на музиката има безспорни маркери за най-високо ниво – Abbey Road Studios в Лондон са сред тях, както и оркестъра Saint Martin in the Fields . Българската цигуларка Дорина Маркофф е част и от двете. И успоредно с това преподава в King’s College в английската столица. А в началото на декември ще има концерт в София – за първи път от..

публикувано на 14.11.24 в 20:32

"Форум", 14.11.24: Една година София с ново управление - равносметката

Коментатори във "Форум" тази седмица са основателят на първата в България специализирана кантора по медицинско право адвокат Мария Петрова и  икономистът и политически анализатор Стоян Панчев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха в четвъртък бяха: -   Разделението в ДПС -   Васил Терзиев направи..

публикувано на 14.11.24 в 19:19

Около 60 души се включват в 33-тата Българска антарктическа експедиция

На 7 ноември официално започна 33-тата Българска антарктическа експедиция. 10 полярници отплаваха от пристанище Варна с Българския военен научноизследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий". След около 2 дни се очаква да пристигнат на остров Ливингстън и да "разконсервират" българската база там. Общо около 60 души ще се включат в..

публикувано на 14.11.24 в 18:15

Проф. Александър Оскар: Все повече деца имат нарушения в зрението, важно е ранното диагностициране

Национален симпозиум по детска офталмология ще постави актуални теми, свързани с детските очни болести пред над 150 вече регистрирани специалисти от извънболничната помощ и общопрактикуващи лекари. Форумът се организира от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и ще се проведе на 16 ноември 2024..

публикувано на 14.11.24 в 17:25

2024 г. може да се окаже най-горещата в света, откакто се води статистика

Тази година "почти сигурно" ще бъде най-горещата в света от началото на воденето на статистика, съобщиха от Службата за климатични промени на ЕС "Коперник", цитирана от Ройтерс. От януари до октомври средните температури в света са били толкова високи, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата в света, ако температурна аномалия до края на..

публикувано на 14.11.24 в 16:43

Българските фермери с отворено писмо до ЕК, искат преразглеждане на сделката ЕС-Меркосур

Отворено писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателя на Унгария Виктор Орбан изпратиха от Българския фермерски съюз. В него те настояват "за по-конкурентоспособна търговска политика на ЕС и преразглеждане на споразуменията с Меркосур и търговията с Украйна и Китай". Българският фермерски съюз,..

публикувано на 14.11.24 в 15:47

Книгата "Биография на НАТО" от Питър Апс ще бъде представена пред българския читател

Представяме книгата “Възпиране на Армагедон. Биографията на НАТО“ от Питър Апс, от поредицата “Власт и отговорност“. За автора и книгата разказа Свилен Спасов, създател на цялата поредица, в която са събрани значими литературни произведения. За автора: Питър Апс е военен кореспондент на Ройтерс и от няколко десетилетия е един от..

публикувано на 14.11.24 в 15:28