Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев:

Да вземем мерки за климатичните промени като за застрахователно събитие

Помислете какво става с човек, вдигнал температурата си с 2 градуса! Със Земята се случва нещо подобно – дестабилизира се системата, променят се процесите - обяснява известният пулмолог

Снимка: БНР


Климатичните изменения са безспорен факт, дискусионен е причинителят. Всеки от нас може да допринесе в предпазването на околната среда от замърсяване. Дори въздухът без вредните фини прахови частици може да служи като застраховка за част от нежеланите промени.

Това обясни пулмологът д-р Александър Симидчиев в „Радиоприемница“, която тази седмица сме посветили на глобалните предизвикателства за устойчиво развитие.
Д-р Симидчиев е известен специалист, съосновател на сдружение “Въздух за здраве“, началник на функционалното отделение към Медицинския институт на МВР.

Темата за околната среда, за чистотата на въздуха, който дишаме, както и всичко друго, свързано с устойчивото развитие, са важни най-вече за бъдещите поколения.

Всичко, което наблюдаваме около нас, включително и объркването на времето, характерно за съответния сезон, има общ корен, причините са общи, обясни специалистът. Той цитира индианската поговорка, която гласи: Ние не получаваме земята като наследство от родителите си, ние я вземаме назаем от децата си.

Д-р Симидчиев е избрал да работи по темата за качеството на въздуха и заради това, че чистотата му лесно се измерва. Това позволява невидимият проблем да бъде показан и така хората да повярват.

Относно глобалното затопляне се водят дискусии, защото повечето хора не навлизат дълбоко в материята, за да вникнат във фактите.

Безспорно е, че затопляне има, въпросът е дали то е предизвикано от човека. Религията издига в култ вярата, докато за учените най-важното е съмнението. Фактите трябва да дават достатъчно основания за изводи, без изкривяване на базовата информация.

Климатичните промени се усещат, измерванията го доказват, допълни пулмологът и сравни Земята с парник. Затоплянето води до поредица от последствия по отношение на ветровете, океанските течения и т.н.

Два-три градуса повишение изглежда малко, но я си представете човек или дете да вдигне температурата си с толкова?! Веднага ги обявяваме за болни…

Със Земята се случва нещо подобно – дестабилизира се системата, променят се процесите.

Ако подходим към климатичните промени не като към факт, а като към застрахователно събитие, ние ще искаме да направим максимално още сега, за да се предпазим в бъдеще. Именно това е философията на устойчивото развитие. Трябва да мислим дългосрочно и стратегически.

По мнението на специалиста с подобряването на качеството на атмосферния въздух можем да се застраховаме за част от глобалните климатични изменения. Ако няма други фактори, автомобилните изпарения ще ни изправят на границата на европейската норма за замърсяване. Но през зимата сериозен замърсител са печките на въглища или неизсъхнали дърва.

Можем да се адаптираме към замърсяването – с маски или пречистватели, но не е ли по-добре да живеем в чиста среда? Дори личното поведение дава резултат, убеден е д-р Симидчиев.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34