Готов е новият правилник на Столичния общински съвет (СОС). Той гарантира повече прозрачност и публичност на работата на съвета и комисиите към него. Това съобщиха председателят на СОС Елен Герджиков и Силвия Христова, председател на нарочната работната група за новия правилник.
"Проектът за нов правилник е готов и предстои да бъде разгледан от всички комисии на СОС. Работната група е направила пълен преглед на правилника. Беше нужно много норми да бъдат синхронизирани с действащото законодателство", посочи Герджиков. – „В началото на мандата поехме ангажимент да отговорим на увеличеното обществено внимание към работата на общинския съвет и тя да стане още по-прозрачна, гражданите по-лесно да дават предложения, да участват в работата на съвета.“
След приемането на правилника, на интернет страницата на СОС ще бъдат качвани докладите с проектите за решение, а след приемането на дадено решение ще бъде качвано и самото решение, придружено с поименното гласуване по него.
Всеки общински съветник ще има възможност да бъде предлаган и избиран за заместник-председател на СОС, ако за него гласуват повече от половината общински съветници, посочи Герджиков. Основното предимство на това е участието в работата на председателския съвет.
Друга новост е, че заседанията на СОС ще се излъчват вече и в Ютюб и Фейсбук каналите на съвета. Въвежда се машинночетим формат за докладите и проектите на решения, което е изключително удобство на гражданите, заяви Силвия Христова. Първоначално в такъв формат ще се качват доклади, когато те са подадени с електронен подпис от всеки един от вносителите.
"От 02.02.2022 г. всички документи в администрацията на Столичната община ще трябва да са в машинночетим формат. Администрацията трябва да се справи с техническото обезпечаване на този процес", посочи Христова.
С новия правилник на СОС се въвеждат питания и до районните кметове. Питанията остават, както беше досега, в края на дневния ред на СОС. Имаше предложение от опозицията заседанията на СОС да започват с питанията. Според председателя на общинския съвет обаче трябва да се върви от общото към частното, защото питанията засягат по-малко хора. Също така, първо се взимат решенията, а после се контролира тяхното изпълнение, каквато е ролята на питанията.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...