Предприетите мерки в извънредното положение се отразяват на медиите на няколко нива: организационно, финансово, информационно. Журналистите са на първа линия като професионалисти в условията на пандемия и ограничения, защото медиците се грижат за запазване или възстановяване на здравето на хората, но информираността е също така важна.
Това коментира пред Радио София медийният журналист Весислава Антонова.
Във всички медии екипите работят в намален състав или дистанционно, понякога на смени, въведени по принуда на обстоятелствата. Работата обаче не е намаляла, напротив, понякога работният ден продължава до 12 часа, особено в телевизиите. Сайтовете са на (фронтовата информационна) линия 24/7.
Приходите безусловно са намалели. Това е особено важно за частните медии, които много разчитат на средствата от реклами. А когато настава икономическа криза, първото перо, от което компаниите спестяват, е за медийно присъствие. Най-малкото трябва да преразгледат посланията си, рекламните клипове може да се наложи да се преработят.
Тематичното разнообразие се сви изключително много. Независимо от вида медия съдържанието основно се подчинява на пандемията, дори когато се говори или пише за бизнес, за култура, политика... Това изисква особено внимание с информацията и детайлите. Целта е и те да са полезни.
Ситуацията е и шанс за медиите. Шанс да си върнат доверието на потребителите. В момента те са се увеличили – за телевизиите, за някои сайтове, и ако журналистите подхождат адекватно, могат да се възползват от това. Нерядко предаванията се налага променят начина си на реализация. Много пострада продуцентския бизнес.
Като аномалия Весислава Антонова определи рестрикциите към медийните компании и съответно към журналистите на фона на увеличеното потребление на техни продукти. Работата е в необичайна ситуация, съпроводена е с допълнителни трудности, стресът е повишен, има и риск за здравето им. На места освен числеността на екипите, са намалили и заплатите. И не се знае докога ще продължи всичко това.
Антонова подчерта, че и в тези условия има качествени медии, които се придържат към високите стандарти, но има и жълти издания, които се опитват да се възползват и от тази ситуация на пандемия.
Брифингите са показателни за много от промените и тенденциите в българската журналистика. На тях често попадат колеги, чиито ресори са далеч от здравеопазването и това личи по въпросите.
По мнението на Весислава Антонова възстановяването на нормалната работа в медийния сектор ще стане бавно, и то като следствие на възстановяването на други фундаментални области, каквато е икономиката.
С медийния журналист разговаря Катя Василева.
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..
През последните 4 години Фондация "Екатерина Каравелова" създаде платформа, обединила над 500 жени в цялата страна, чрез събитията “Тя в…” . Идеята е чрез редица обучения, дебати и други формати, да се докаже, че всяка активна българка, която живее за своята кауза, може да бъде наречена “будителка”. Форматът “Тя в…” продължава със своето специално..
Заради ремонт на релсов път на кръстовището на бул. „Александър Стамболийски“ и бул. „Константин Величков“ до 24:00 ч. на 5 ноември е въведена временна организация на движение. Промени има по маршрутите на трамваи с номера 3, 8 и 10, уточняват от Столичната община. Разкрита е и временна автобусна линия 10 ТМ. Трамваите от линия № 3 се..
Характерни природни забележителности на Витоша оживяха в стенопис на испанския художник Гийем Фонт. В продължение на 7 дни, от 28 октомври до 03 ноември, той работи по създаването на стенописа на стена, която гледа към двора на Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография в София. Проектът е инициатива на фондация "Вижънъри" и е по..