Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Мария Токмакова: Лицата на Covid-19 са различни, но най-засегнати са хората с придружаващи заболявания

Случаите на директно увреждaне на сърцето от коронавируса са единични, но самата белодробната инфекция се отразява върху хемодинамиката и функцията на сърцето

Доц. Мария Токмакова
Снимка: Личен архив



Симптомите на едно от най-сериозните сърдечно-съдови заболявания - сърдечната недостатъчност, като недостиг на въздух и лесна умора, се разпознават от повечето хора у нас, показа представено в началото на седмицата национално представено проучване на агенция Естат, проведено в средата на месеца сред 1000 души от цялата страна. 61% от всички анкетирани са запознати с тях, но в същото време някои от симптомите се припокриват с тези на белодробно заболяване, и особено сега в условията на пандемия от Covid-19, поставянето нa точна диагноза при подобни оплаквания е от съществено значение.  За това как да разпознаем сърдечната недостатъчност, така че да бъде лекувана навреме разговаряхме с доц. д-р Мария Токмакова, председател на Дружеството на кардиолозите в България, началник на клиниката по кардиология в УМБАЛ "Свети Георги" и преподавател в Медицинския университет в Пловдив.

"Сърдечната недостатъчност е малко разпознат проблем, а познаването му и на специфичните рискови фактори би помогнало както за по-ранното диагностициране и съответно правилно и навременно лечение, така и е най-добрият начин за предпазване. Изненадващо е, но проучването показва, че една значителна част от хората са чували са симптомите и разпознават заболяването".

Интересно е, че една част от интервюираните - 42 процента, свързват сърдечната недостатъчност с влошеното качество на живот, което е сред основните проблеми на пациентите с това заболяване, посочи специалистът. Част от всички мерки и лечението са насочени в посока именно за подобряването на качеството им на живот.

Причината на развитие на сърдечна недостатъчност е структурно или функционално нарушение в работата на сърцето. При заболяването всъщност сърцето не може да изтласква достатъчно кръв, така че да задоволи потребностите на организма. Сред най-разпространените признаци са задух, отоци по краката и умора, хрипове в белия дроб. Някои от симптомите се припокриват с тези на белодробно заболяване и това може да заблуди пациентите. Затова поставянето на точна диагноза е от съществено значение, предупреждава кардиологът.  Нормално е хората на имат объркване, но съществуват медицински протоколи, по които недвусмислено може да се установи диагнозата, посочи доц. Токмакова. В условията на епидемия от Covid-19 точната диагноза е професионално предизвикателство пред лекарите в борбата с коронавируса.

"Сърдечната недостатъчност е крайната спирка на повечето сърдечно-съдови заболявания. Тя се появява в хода на основно заболяване като клапна болест, коронарна болест, дългогодишна артериална хипертония, като в даден етап се стига на функционални или структурни увреждания на мускула на сърцето, което води невъзможност да изпълнява основната си задача - да осигурява нормално кръвоснабдяване към повечето органи и системи. Тя може да има периоди на обостряне, много провокиращи фактори за неизвестна до момента или нисък клас сърдечна недостатъчност могат да бъдат различни вирусни инфекции, тахиаритмии, лош контрол на артериалната хипертония. Така че влошаването на една част от заболяванията, които водят до сърдечна недостатъчност, може да провокира влошаването на съществуваща хронична сърдечна недостатъчност. Познаването на проблема и признаците на влошаване е важно, за да знаем кога да потърсим медицинска грижа".

Близо 64 милиона души в света са диагностицирани със сърдечна недостатъчност, в България близо 170 000 души страдат от заболяването. За развитието му допринасят и други заболявания, като исхемична болест на сърцето, диабет, затлъстяване, миокарден инфаркт, тежко белодробно заболяване. Начинът да се предотврати заболяването е с навременна превенция на рисковите фактори. Кардиологът съветва да се борим с обездвижването и затлъстяването, да лекуваме високо кръвно налягане и диабета.

Относно влиянието на коронавирусната инфекция върху пациентите със сърдечно-съдови заболявания доц. Токмакова посочи, че тези пациенти са в рисковата група, т.е. те са по-податливи на по-тежките форми на инфекция.

"Както при всеки един вирус е възможно и има такива съобщения, макар и за единични случаи, за директно увреждане на сърцето от вируса - по модела на вирусен миокардит. Но това, което споделят лекарите от големите огнища в Испания, Италия, Франция и Китай, е за единични случаи на вирусен миокардит, причинен от Covid-19. По-скоро при пациентите със сърдечно-съдови заболявания има усложнения в тежкия етап на заболяването, когато има полиорганна недостатъчност и настъпва етапът на цитокинова буря. Тези цитокини могат да увредят и да доведат до нарушаване на функциите на съдовия ендотел, микротромбози, потискане на нормалната функция на сърцето".


Относно последните публикации за увреждане на съдовете при коронавирусна инфеция, доц. Токмакова обясни, че една от хипотезите за механизмите, по които се нанасят увреди от тази инфекия, е именно по модела на васкулит (възпаление на стените на кръвоносните съдове) - засягане на съдовата стена на целия организъм на различни нива.

Описани са и по-голям брой на белодробни емболии при болни от Covid-19, но специалистът припомни, че при тежка белодробна инфекция не малка е вероятността тя да бъде придружена от емболия. Дори и самостоятелната белодробна инфекция се отразява върху хемодинамиката и функцията на сърцето, посочи специалистът. Лицата на Covid-19 могат да бъдат най-различни, но най-засегнати от инфекцията са хората с придружаващи заболявания, коментира кардиологът.

Още за развитието на сърдечната недостатъчност и необходимото лечение в условията на пандемия от коронавирус, за влиянието на вируса върху кръвното налягане, дори и при хора, които не са имали високи стойности преди заболяването - чуйте в интервюто с доц. д-р Мария Токмакова!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13

Забрана за свободно къмпингуване или ограничаване на личната свобода

Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..

публикувано на 09.05.25 в 18:25

Децата трябва да развиват критично мислене

Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..

публикувано на 09.05.25 в 18:23

Шестото издание на Sofia Summer Fest отново ще радва малки и големи

Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 10 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон.  То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..

публикувано на 09.05.25 в 17:33