Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Мария Токмакова: Лицата на Covid-19 са различни, но най-засегнати са хората с придружаващи заболявания

Случаите на директно увреждaне на сърцето от коронавируса са единични, но самата белодробната инфекция се отразява върху хемодинамиката и функцията на сърцето

Доц. Мария Токмакова
Снимка: Личен архив



Симптомите на едно от най-сериозните сърдечно-съдови заболявания - сърдечната недостатъчност, като недостиг на въздух и лесна умора, се разпознават от повечето хора у нас, показа представено в началото на седмицата национално представено проучване на агенция Естат, проведено в средата на месеца сред 1000 души от цялата страна. 61% от всички анкетирани са запознати с тях, но в същото време някои от симптомите се припокриват с тези на белодробно заболяване, и особено сега в условията на пандемия от Covid-19, поставянето нa точна диагноза при подобни оплаквания е от съществено значение.  За това как да разпознаем сърдечната недостатъчност, така че да бъде лекувана навреме разговаряхме с доц. д-р Мария Токмакова, председател на Дружеството на кардиолозите в България, началник на клиниката по кардиология в УМБАЛ "Свети Георги" и преподавател в Медицинския университет в Пловдив.

"Сърдечната недостатъчност е малко разпознат проблем, а познаването му и на специфичните рискови фактори би помогнало както за по-ранното диагностициране и съответно правилно и навременно лечение, така и е най-добрият начин за предпазване. Изненадващо е, но проучването показва, че една значителна част от хората са чували са симптомите и разпознават заболяването".

Интересно е, че една част от интервюираните - 42 процента, свързват сърдечната недостатъчност с влошеното качество на живот, което е сред основните проблеми на пациентите с това заболяване, посочи специалистът. Част от всички мерки и лечението са насочени в посока именно за подобряването на качеството им на живот.

Причината на развитие на сърдечна недостатъчност е структурно или функционално нарушение в работата на сърцето. При заболяването всъщност сърцето не може да изтласква достатъчно кръв, така че да задоволи потребностите на организма. Сред най-разпространените признаци са задух, отоци по краката и умора, хрипове в белия дроб. Някои от симптомите се припокриват с тези на белодробно заболяване и това може да заблуди пациентите. Затова поставянето на точна диагноза е от съществено значение, предупреждава кардиологът.  Нормално е хората на имат объркване, но съществуват медицински протоколи, по които недвусмислено може да се установи диагнозата, посочи доц. Токмакова. В условията на епидемия от Covid-19 точната диагноза е професионално предизвикателство пред лекарите в борбата с коронавируса.

"Сърдечната недостатъчност е крайната спирка на повечето сърдечно-съдови заболявания. Тя се появява в хода на основно заболяване като клапна болест, коронарна болест, дългогодишна артериална хипертония, като в даден етап се стига на функционални или структурни увреждания на мускула на сърцето, което води невъзможност да изпълнява основната си задача - да осигурява нормално кръвоснабдяване към повечето органи и системи. Тя може да има периоди на обостряне, много провокиращи фактори за неизвестна до момента или нисък клас сърдечна недостатъчност могат да бъдат различни вирусни инфекции, тахиаритмии, лош контрол на артериалната хипертония. Така че влошаването на една част от заболяванията, които водят до сърдечна недостатъчност, може да провокира влошаването на съществуваща хронична сърдечна недостатъчност. Познаването на проблема и признаците на влошаване е важно, за да знаем кога да потърсим медицинска грижа".

Близо 64 милиона души в света са диагностицирани със сърдечна недостатъчност, в България близо 170 000 души страдат от заболяването. За развитието му допринасят и други заболявания, като исхемична болест на сърцето, диабет, затлъстяване, миокарден инфаркт, тежко белодробно заболяване. Начинът да се предотврати заболяването е с навременна превенция на рисковите фактори. Кардиологът съветва да се борим с обездвижването и затлъстяването, да лекуваме високо кръвно налягане и диабета.

Относно влиянието на коронавирусната инфекция върху пациентите със сърдечно-съдови заболявания доц. Токмакова посочи, че тези пациенти са в рисковата група, т.е. те са по-податливи на по-тежките форми на инфекция.

"Както при всеки един вирус е възможно и има такива съобщения, макар и за единични случаи, за директно увреждане на сърцето от вируса - по модела на вирусен миокардит. Но това, което споделят лекарите от големите огнища в Испания, Италия, Франция и Китай, е за единични случаи на вирусен миокардит, причинен от Covid-19. По-скоро при пациентите със сърдечно-съдови заболявания има усложнения в тежкия етап на заболяването, когато има полиорганна недостатъчност и настъпва етапът на цитокинова буря. Тези цитокини могат да увредят и да доведат до нарушаване на функциите на съдовия ендотел, микротромбози, потискане на нормалната функция на сърцето".


Относно последните публикации за увреждане на съдовете при коронавирусна инфеция, доц. Токмакова обясни, че една от хипотезите за механизмите, по които се нанасят увреди от тази инфекия, е именно по модела на васкулит (възпаление на стените на кръвоносните съдове) - засягане на съдовата стена на целия организъм на различни нива.

Описани са и по-голям брой на белодробни емболии при болни от Covid-19, но специалистът припомни, че при тежка белодробна инфекция не малка е вероятността тя да бъде придружена от емболия. Дори и самостоятелната белодробна инфекция се отразява върху хемодинамиката и функцията на сърцето, посочи специалистът. Лицата на Covid-19 могат да бъдат най-различни, но най-засегнати от инфекцията са хората с придружаващи заболявания, коментира кардиологът.

Още за развитието на сърдечната недостатъчност и необходимото лечение в условията на пандемия от коронавирус, за влиянието на вируса върху кръвното налягане, дори и при хора, които не са имали високи стойности преди заболяването - чуйте в интервюто с доц. д-р Мария Токмакова!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Каква е ролята на изкуствения интелект в образованието?

Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана..

публикувано на 15.01.25 в 17:10
 Александра Петкова

Светът оценява научна разработка на Александра Петкова от НПМГ

Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни . Това стана преди броени дни по време на Нобеловите..

публикувано на 15.01.25 в 16:40

Експресно издадени лични карти ще се получават само в София

Получаването на експресно издадена лична карта на български граждани ще става само на територията на град София в определени структури на МВР - Столична дирекция на вътрешните работи, Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи - София или в дирекция "Български документи за самоличност".  Това реши служебното правителство.  По..

публикувано на 15.01.25 в 16:16

Фестивалът "На кино на село" с 60 прожекции в 10 български села

"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..

публикувано на 15.01.25 в 15:32

Електронна информационна система ще улеснява пълното осиновяване

Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..

публикувано на 15.01.25 в 15:13

И тази година Община Елин Пелин подпомага двойки за асистирана репродукция

В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..

публикувано на 15.01.25 в 14:40
Група Affection  с колоритната Яна Спиридонова

2025-а започва като най-добрата година за група "Affection"

Музикантите от група Аffection пристигнаха от Казанлък, за да свирят и пеят, както и да разкажат за себе си в предаването “Добър вечер, София“. Те са петима, без своя талисман, който остана забулен в мистериозна тайна. “След два месеца Affection ще навърши двайсет години и мисля, че 2025-а започва като най-добрата в нашата история..

публикувано на 15.01.25 в 14:31