Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето пред киноманите

Стефан Прохоров: Програмата в киносалона ще гарантира качеството и важността на съдържанието

Стефан Прохоров
Снимка: Личен архив

Културните събития и посещенията на музеи, галерии и кина на открито и закрито в страната вече са разрешени. Разбира се, при спазване на физическа дистанция и определените противоепидемични мерки.

Допустимата заетост на местата в киносалоните, а и на всички открити и закрити помещения, е до 30% от максималния капацитет.

„Достъпът до култура е защитено право в Конституцията на България, както и според ЮНЕСКО. Затова е чудесно, че имаме възможност да осъществяваме кинопоказ, спектакли на открито и т.н. Регламентът за това обаче още остава неясен за места като нашето“, коментира пред Радио София Стефан Прохоров - програматор в Дома на киното.

Екипът на емблематичното арт кино търси начин да осъществява своята дейност, без да застрашава здравето на зрителите или на своя персонал.

„Все пак ние носим отговорност пред зрителите не само с това, което показваме, а и с начина на показ“, допълни Прохоров.

Той разказа как са реагирали в Дома на киното след обявяване на извънредното положение. Предоставили са 3-месечен безплатен достъп на членовете на виртуалния клуб до стрийминг платформа, през която може да се гледат някои от най-добрите филми от европейското и световното кино.

„Извънредното положение ни предостави неочаквани възможности. Прескочихме напред във времето за определени процеси. Включително и за гледането на качествено кино. Придирчивите и взискателните зрители ни карат да вършим работата си още по-добре.

Въпросителните са много. Бъдещето на разпространението на филми не е напълно ясно, но ролята на киносалоните е в това, че курираната, специално подбрана програма ще гарантира качеството и важността на самото съдържание.“

Чуйте разговора на Катя Василева със Стефан Прохоров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57