Културните събития и посещенията на музеи, галерии и кина на открито и закрито в страната вече са разрешени. Разбира се, при спазване на физическа дистанция и определените противоепидемични мерки.
Допустимата заетост на местата в киносалоните, а и на всички открити и закрити помещения, е до 30% от максималния капацитет.
„Достъпът до култура е защитено право в Конституцията на България, както и според ЮНЕСКО. Затова е чудесно, че имаме възможност да осъществяваме кинопоказ, спектакли на открито и т.н. Регламентът за това обаче още остава неясен за места като нашето“, коментира пред Радио София Стефан Прохоров - програматор в Дома на киното.
Екипът на емблематичното арт кино търси начин да осъществява своята дейност, без да застрашава здравето на зрителите или на своя персонал.
„Все пак ние носим отговорност пред зрителите не само с това, което показваме, а и с начина на показ“, допълни Прохоров.
Той разказа как са реагирали в Дома на киното след обявяване на извънредното положение. Предоставили са 3-месечен безплатен достъп на членовете на виртуалния клуб до стрийминг платформа, през която може да се гледат някои от най-добрите филми от европейското и световното кино.
„Извънредното положение ни предостави неочаквани възможности. Прескочихме напред във времето за определени процеси. Включително и за гледането на качествено кино. Придирчивите и взискателните зрители ни карат да вършим работата си още по-добре.
Въпросителните са много. Бъдещето на разпространението на филми не е напълно ясно, но ролята на киносалоните е в това, че курираната, специално подбрана програма ще гарантира качеството и важността на самото съдържание.“
Чуйте разговора на Катя Василева със Стефан Прохоров.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..