Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската следа в мисията до Луната

На днешния ден през 1969 г. приключва успешно американската космическа мисия “Аполо 11”, която достига, осъществява за първи път кацане на Луната, и успешно завръща астронавтите Нийл Армстронг, Майкъл Колинс и Едуин Олдрин обратно на земята.

Успешната мисия е повод да си спомним и за онези българи, които сякаш не познаваме достатъчно, а техните постижения през годините са повод да се гордеем с постигнатото от тях. Такъв е проф. Виден Табаков (на малката снимка), който е участвал активно в проектите, свързани с “Аполо 11”. Неговата главна задача, в екипа на Аполо, е свързана с термоустойчивите сплави, които прави.

“Ракетният двигател е бил вече произведен, но тогавашните сплави не са били толкова издръжливи на високи температури. Проф. Табаков измисля специални покрития, които се пръскат под определена форма върху авиовитлата и върху самия ракетен двигател, където е най-топлата част от двигателя (мястото, където се извършва изгарянето на горивото). Неговите покрития държат тези материали с примерно 100-200 градуса по-хладни. След определено време тези покрития трябва да бъдат възобновени, но стигат за един или два полета”, обяснява Георги Дренски, който е един от последните докторанти на проф. Табаков.

Благодарение на покритията, открити от българския учен, сплавите остават здрави, а двигателят не избухва от прегряване, а издържа на температурите. Освен това проф. Табаков е човекът, който изчислява мощността на двигателя, така че да изведе ракетата в орбита, а след това да върне екипажа обратно на земята. “Неговата задача беше една от най-критичните”, допълва още Георги Дренски.

Проф. Табаков и астронавтът Нийл Армстронг стават приятели по време на тренировките за тази мисия. В един от критичните моменти Нийл Армстронг се обръща към българина и му казва: "Много те моля, да ни върнеш живи и здрави обратно на земята". Тежко обещание, предвид факта, че дотогава опитите не са били сполучливи, но проф. Табаков успява да удържи на обещанието си, а по-късно астронавтът става и студент на проф. Табаков в университета в Синсинати. 

Чуйте цялата история от разговора на Боян Бочев с Георги Дренски в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горещо с възможност за превалявания

Атмосферното налягане ще се задържи близко до средното за юли.  Днес времето над страната ще бъде предимно слънчево и отново много горещо. След обяд в Северна и планинските райони на Западна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, като на места ще превали и прегърми. В отделни райони валежите ще са интензивни с временни..

публикувано на 18.07.24 в 07:15

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54