На мнозина пътуванията до популярни туристически дестинации отдавна са им омръзнали. Селският туризъм или този, свързан с популярни парти дестинации също отдавна не са новост. Какво ще кажете обаче за атомен туризъм? Или за космически, военен или дори фантастичен?
“Когато говорим за ваканции и почивка, обикновено си представяме планината, морския бряг или обиколки на популярни забележителности. Напоследък обаче се наблюдава фрагментиране на туризма и сериозен ръст при търсенето на по-различен тип преживявания, включващи малко популярни и дори шокиращи дейности като например обиколки за гледане на акули или посещение на индустриални обекти, военни бази и какво ли още не. Тази тенденция вече може да се забележи и при някои запитвания в нашата платформа, а още по-ясно се вижда тя в световен мащаб” - разказва Свилен Петков, съосновател на българската туристическа платформа Luxury Discounts.
Според него, основният извод е, че браншът се фрагментира и във все по-голяма степен се обвързва с отделни общности и субкултури.
"Хората вече не искат само да видят Айфеловата кула, а търсят конкретни или непознати изживявания", казва Свилен Петков пред Радио София. И описва кои са 10-те най-странни нови форми на туризъм днес:
Толкин туризъм
Това е изключително специфичен вид туризъм, свързан с книгите и филмите за “Властелинът на пръстените” и други произведения на писателя Джон Р. Р. Толкин, който има милиони фенове по целия свят. Нова Зеландия е предпочитана дестинация за пътуванията им, тъй като тя е основното място за заснемане на филмовата поредица по темата. Най-запалените привърженици на Толкин туризма посещават също Оксфорд и Бирмингам, където могат да се свържат с толкинското общество и да си закупят различни артефакти и изкуство, посветени на измислената вселена.
Атомен туризъм
При този вид туризъм хората посещават специализирани музеи, разказващи историята на атомните оръжия, както и действителни локации, където са се случили атомни катастрофи или дори са били хвърляни атомни бомби. Един от най-посещаваните музеи от този вид е Чернобилският музей в Киев, където може да бъде научен всеки детайл от аварията в Чернобил и нейното въздействие върху хората. Хирошима и Нагасаки са другите най-посещавани места, когато става въпрос за атомен туризъм.
Еко туризъм
Любителите му осъществяват екологично отговорни пътувания до различни природни зони с цел да ги опознаят и да им се насладят. Екскурзиите обикновено насърчават опазването на околната среда и изучават културните особености на местните народи.
Редом с акулите
Това всъщност е подвид на екотуризма, само че много по-опасен от него. Той е предпочитан от хората, които обичат акулите и всичко, свързано с тях. Голямата бяла акула е основен обект на т.нар. обиколки с акули, които включват опитни водолази и защитни клетки. Въпреки високия им професионализъм и отлична организация обаче при тези екстремни приключения понякога се стига до инциденти с фатален край.
Религиозен туризъм
Свързан е с посещенията на известни катедрали, джамии и други локации с важно религиозно значение. Едни от най-предпочитаните дестинации на любителите на този туризъм са базиликата “Свети Петър” във Ватикана, Йерусалим и много други.
Винен туризъм
Този нишов тип туризъм включва всичко, свързано с виното - историята, създаването му и разбира се неговата консумация. Екскурзиите обикновено се състоят от посещения на винарни, дегустация на вина, разходки сред лозя и дори прибиране на реколтата.
Виртуален туризъм
Тук става въпрос за виртуални обиколки и симулации на различни места чрез видеоклипове или дори чрез технологии за виртуална реалност. Очаква се с развитието на новите технологии и изобретяването на още по-модерни устройства, виртуалният туризъм тепърва да разцъфтява.
Дентален туризъм
Да, има и такъв. Това е подвид на медицинския туризъм и се осъществява от хора, които търсят по-добра стоматологична помощ извън своя град или държава. Любопитен факт е, че денталните туристи често си поръчват конкретно да придобият усмивката на известни артисти или музиканти. Другаде обаче те просто търсят по-изгодна цена за зъболекарски услуги, възползвайки се от разликата в стандартите на живот.
Военен туризъм
За разлика от атомния туризъм, при военния туристите посещават активни военни зони, за да изпитат от първо лице какво е да си сред бомби, куршуми и гранати. Обикновено това са любители на екстремните изживявания, които обичат приключенията и адреналина. По време на войната в Афганистан в страната имаше рекордно висок брой туристи, някои от които загубиха живота си там.
Космически туризъм
Той се радва на засилен интерес през последните години, но за съжаление от него все още могат да се възползват единствено много богати хора. Хората, които до сега са успели да си платят за да полетят в космоса като туристи, са единици и очакванията са тепърва някои нови космически компании да направят този бранш по-достъпен в ценово отношение.
Чуйте още от Свилен Петков.Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..