Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любопитната история на район "Красно село"

Трамвай № 5 в началото на ХХ век, който стига до Княжево
Снимка: stara-sofia.com/

18 септември е празникът на район "Красно село", а той ще бъде подобаващо отбелязан с двудневни тържества в парк „Хиподрума“, в „Събуди се, София“ вече ви разказахме за инициативите и концертите, които ще бъдат част от двудневните празненства до ритуална зала „Красно село“.

Честванията отдават почит и на 170-годишнината на патриарха на българската литература Иван Вазов, защото той именно е дал името на квартала, на който впоследствие е кръстена цялата община.

В действителност има много увлекателни и интересни факти около развитието на този квартал, на който впоследствие е кръстен и целия район. Трябва да кажем, че полите на Витоша в тази част, са населени от племена още от древността, заради прекрасния климат и води.

В съвременната история на София обаче за първи жител на Красно село се смята панагюрецът Димитър Геров, потомствен майстор на черешови топчета, който след жестокото потушаване на Априлското въстание там, бяга със семейството си и купува земя край София, и заживява там със семейството си.

По това време последните постройки на София са стигали до "Пирогов", а къщата на Димитър Геров е била единствената на територията на днешното "Красно село". Как и кога се стига до разрастване на населението там, колко е важна ролята на трамвай номер 5 и каква е връзката на Красно село с дядо Вазов, разказва зам.-кметът на общината Веселин Кирев. 

“Началото на квартала е поставено след прекарването на трамвайната линия - №5. През 1901 г. започва движението на трамваите, включително и по тази линия. Иван Вазов е един от първите, които пътуват по нея и пише няколко разказа - “В електрическия трамвай” и “В Княжевския трамвай””, казва Веселин Кирев.

По спомените на първия жител през 1903 година вече намножилите се домакинства решават да кръстят селището си - не могли обаче да се разберат как - малинарите искали Малиново, ягодарите - Ягодово, градинарите - Градината. Тогава решават да се допитат до уважавания Иван Вазов, който често пътувал с трамвая там и изпращат делегация. А дядо Вазов казва така: "Като съм пътувал до Княжево и съм гледал никнещите тук там постройки съм си представял, че след време тук ще има едно голямо и хубаво село. Затова предложил Красно село. Калояново също предложил на севастократор Калоян, изобразен в Боянската църква. Жителите обаче единодушно избират Красно село. Само 4 десетилетия по-късно "селото" вече наброява 10 хил жители.

Бежанците, за които споменава Кирев, са от Македония след като Ньойският договор орязва България. 500 семейства търсят спасение в свободна България и се заселват предимно в района на “Красно село”, “Белите брези” и около Руски паметник, като общината им отпуска земя, за да започнат живота си наново. Затова и днес много улици там са кръстени на географски обекти от Македония - Дебър, Битоля, Пирински проход, Солун.

Днес на територията на района има интересни обекти, свързани с историята му, които биха могли да бъдат и отлични туристически обекти, разказва още зам.-кметът Веселин Киров.

Днес и утре тържествата за празника на община Красно село ще бъдат в парк "Хиподрума" до ритуалната зала. Стартът ще бъде днес в 14.00 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 16.04.24: Електоралната активност на българите намалява

Във вторник, 16.04.24 г. коментаторите във "Форум се спряха на следните теми: Политическите събития от деня Намаляващата електорална активност на изборите Скандалът около Агенция "Митници" Съмненията относно това, кой реално управлява в служебния кабинет Коментаторите: Социологът Мила Минева Рапърът Матю Стоянов (Жлъч)..

публикувано на 16.04.24 в 18:54

Futures Thinking - поглед към бъдещето

Futures Thinking: Да открием бъдещето e конференцията, на която водещи експерти ще обсъдят възможните реалности във финансите, потреблението, медиите, дигитализацията, технологиите, градовете. Това ще се случи на 23 април 2024 г. в Интерпред. Кои са горещите въпроси, които ще бъдат дискутирани чуйте в разговора на Катя Василева с Надя Гогова –..

публикувано на 16.04.24 в 18:07
Мелани, Крис и Деси

Да бъдем "цели" в любовта, а не "половинки" съветва психологът Мелани Кехайова

За емоционалните зависимости в човешките взаимоотношения, има ли разлика между влюбването и любовта, както и връзка между психологията и изкуството - тези интересни въпроси разнищвахме с с младата психоложка Мелани Кехайова, която бе гост в предаването "Добър вечер, София". Любовта е здрава работа, но често я бъркаме влюбване, а то..

публикувано на 16.04.24 в 17:01

Rise to Shine в помощ на ранното кариерно развитие сред гимназистите

А мериканската търговска камара (АТК) в България инициира поредица от срещи с гимназисти от няколко гимназии в София и други градове в България. Т ова е вторият проект от Инициативата EmpowerHer за 2024 г. – Rise to Shine:Empower Next Gen Talents, който иска да помогне за ранното кариерно ориентиране сред гимназистите. Проектът Rise to Shine..

публикувано на 16.04.24 в 16:55

Сдружение "За Земята" с искане за подобрена велосипедна инфраструктура

Представители на екологично движение Сдружение "За Земята" се срещнаха с кмета на столицата Васил Терзиев и заместник кмета по транспорт и градска мобилност Илиян Павлов, за да им връчат официално онлайн петицията "За свързани, удобни и безопасни велоалеи в София". До момента около 5 хиляди души са сложили своя подпис, а настояванията са общо 6...

публикувано на 16.04.24 в 15:51

Ранната профилактика на комуникативните нарушения при децата е решаваща за развитието на речта

Ранната профилактика на комуникативните нарушения при децата е изключително важна, смята логопедът Боряна Мургина. По думите й, именно тя има решаващо значение за нормалното развитие на детската реч. Пред Радио София тя обясни, чепрез последните 5 години случаите на деца с комуникативни нарушения са се увеличили драстично. „Ако преди сме работили с..

публикувано на 16.04.24 в 14:53
Кадър от спектакъла

Театър-лаборатория "Алма Алтер" започва нова серия срещи с публиката под надслов "Нощта на...."

Целта на стартиращия проект "Нощта на..." на Театър-лаборатория "Алма Алтер" е да покаже богатството на всеки актьор, палитрата му от възможности, да преброди през различни автори, епохи и представления и да остане себе си. Една мозайка от кариерата на всеки, която ще завърши на сладък разговор и чаша вино. Първата от срещите е с талантливия незрящ..

публикувано на 16.04.24 в 14:05