Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любопитната история на район "Красно село"

Трамвай № 5 в началото на ХХ век, който стига до Княжево
Снимка: stara-sofia.com/

18 септември е празникът на район "Красно село", а той ще бъде подобаващо отбелязан с двудневни тържества в парк „Хиподрума“, в „Събуди се, София“ вече ви разказахме за инициативите и концертите, които ще бъдат част от двудневните празненства до ритуална зала „Красно село“.

Честванията отдават почит и на 170-годишнината на патриарха на българската литература Иван Вазов, защото той именно е дал името на квартала, на който впоследствие е кръстена цялата община.

В действителност има много увлекателни и интересни факти около развитието на този квартал, на който впоследствие е кръстен и целия район. Трябва да кажем, че полите на Витоша в тази част, са населени от племена още от древността, заради прекрасния климат и води.

В съвременната история на София обаче за първи жител на Красно село се смята панагюрецът Димитър Геров, потомствен майстор на черешови топчета, който след жестокото потушаване на Априлското въстание там, бяга със семейството си и купува земя край София, и заживява там със семейството си.

По това време последните постройки на София са стигали до "Пирогов", а къщата на Димитър Геров е била единствената на територията на днешното "Красно село". Как и кога се стига до разрастване на населението там, колко е важна ролята на трамвай номер 5 и каква е връзката на Красно село с дядо Вазов, разказва зам.-кметът на общината Веселин Кирев. 

“Началото на квартала е поставено след прекарването на трамвайната линия - №5. През 1901 г. започва движението на трамваите, включително и по тази линия. Иван Вазов е един от първите, които пътуват по нея и пише няколко разказа - “В електрическия трамвай” и “В Княжевския трамвай””, казва Веселин Кирев.

По спомените на първия жител през 1903 година вече намножилите се домакинства решават да кръстят селището си - не могли обаче да се разберат как - малинарите искали Малиново, ягодарите - Ягодово, градинарите - Градината. Тогава решават да се допитат до уважавания Иван Вазов, който често пътувал с трамвая там и изпращат делегация. А дядо Вазов казва така: "Като съм пътувал до Княжево и съм гледал никнещите тук там постройки съм си представял, че след време тук ще има едно голямо и хубаво село. Затова предложил Красно село. Калояново също предложил на севастократор Калоян, изобразен в Боянската църква. Жителите обаче единодушно избират Красно село. Само 4 десетилетия по-късно "селото" вече наброява 10 хил жители.

Бежанците, за които споменава Кирев, са от Македония след като Ньойският договор орязва България. 500 семейства търсят спасение в свободна България и се заселват предимно в района на “Красно село”, “Белите брези” и около Руски паметник, като общината им отпуска земя, за да започнат живота си наново. Затова и днес много улици там са кръстени на географски обекти от Македония - Дебър, Битоля, Пирински проход, Солун.

Днес на територията на района има интересни обекти, свързани с историята му, които биха могли да бъдат и отлични туристически обекти, разказва още зам.-кметът Веселин Киров.

Днес и утре тържествата за празника на община Красно село ще бъдат в парк "Хиподрума" до ритуалната зала. Стартът ще бъде днес в 14.00 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Андреев: Медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви

Професията на журналистите - такава, каквато я познаваме и медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви, коментира пред Радио София Александър Андреев – автор в Дойче Веле от 1990 г. Той е журналист, преводач и писател. Автор и съавтор е на 5 книги на български и на публикации в сборници и медии в България, Германия,..

публикувано на 29.11.24 в 12:48
Къщата с ягодите

Купиха емблематичната за София Къща с ягодите

Собственикът на една от най-големите български IT компании - SiteGround, Тенко Николов е купил емблематичната столична Къща с ягодите.  Новината съобщи самият Николов в социалните мрежи: "Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава". Новият собственик обещава да възстанови..

публикувано на 29.11.24 в 11:49

Какви рискове крие покупката на стоки по интернет и за какво трябва да внимаваме?

По време на големите намаления за Черен петък винаги трябва да проверяваме търговеца, от който пазаруваме, посъветва Светослава Шапарова - ръководител отдел Управление на качеството в "Български пощи". Пред Радио София тя каза, че това е най-лесно да се направи като проверим името на електронния магазин в интернет. "Обикновено пострадалите са..

публикувано на 29.11.24 в 10:25

Застудява, дъжд в Западна България, в планините - сняг

Днес над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и в Дунавската равнина скоростта му ще достига 10-15 m/s. С него ще нахлува студен въздух и температурите ще се понижат и до вечерта в..

публикувано на 29.11.24 в 07:35

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55