Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успяваме ли да опазим красивите къщи на София

Иван Шишиев
Снимка: Личен архив
Иван Шишиев - създателят на групата “Етюдите на София”, издаде най-добрите си фотографии в албум от проекта, като събитието беше съпроводено и с изложба в Регионалния исторически музей, и с официална премиера на книгата, която попадна в Топ 3 на популярна книжарница за най-търсени произведения от 24 септември до 4 октомври. 

Преди време Иван Шишиев обърна внимание върху състоянието на знакови архитектурни символи от историята на София, като ги обедини в Топ 10 на сградите, които искаме да бъдат възстановени.“Албумът е интересен и обхваща София в четирите сезона. Това е изключителен подарък на всеки софиянец и всеки любител на града”, казва създателят на “Етюдите на София”.

Къщата с ягодите, в която половината столичани искат да живеят, а останалата половина иска да ремонтира, се намира на ул. “Сан Стефано”.

“Тази къща е частен имот. Никой, включително и Столичната община, дори и да иска, не може да вземе тази къща. Единственото, което могат да направят, е да дават глоба след глоба, която обаче, поради естеството на законите в България, не е висока и съответно не може да промени нищо”, казва Иван Шишиев.

В първата четворка на негативната класация попадат Захарна фабрика, къщата на Иван Евстатиев Гешов на бул. “Патриарх Евтимий”, къщата на Александър Стамболийски на ул. “Суходол” и кино “Модерен театър”.

Според Шишиев, Захарна фабрика може спокойно да се превърне от един индустриален квартал в нещо наистина красиво. “Може да стане нещо изключително хипстърско, както е не само в Западна Европа, а навсякъде”. “Сякаш ние българите сме по средата, на този кръстопът между народите, който обаче не може да преодолее този балон, в който се намира”.

От първата четворка може би най-болезненият пример е къщата на Иван Евстатиев Гешов - “личи си, че има красота, личи си, че е била изключително красива сграда. Това е къща на един министър-председател и човек, който е владеел пет езика, това е и първият милионер в страната. Същевременно това пак е частен имот и виждаме как е оставен да се руши”, обяснява Шишиев.

По-особен случай е къщата на друг министър-председател - Александър Стамболийски, чиято къща до преди 2000 г. е била в добро състояние, но след това, когато трябва да се върне на реалните наследници, се случва погром - за една нощ къщата е унищожена и тя просто изчезва. “Може би най-лошото е не самата къща (която е унищожена), колкото библиотеката вътре, която изчезва”, допълва той.

В София има много красиви сгради, оставени да се разрушат, разбира се има и добри примери, като един от тях е къщата  с лицето на ул. Шипка” на apx. Гeopги Фингoв, която в момента се възстановява от Столичната община и ще се превърне в музей.

Чуйте още за красивите къщи в София в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16