Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успяваме ли да опазим красивите къщи на София

Иван Шишиев
Снимка: Личен архив
Иван Шишиев - създателят на групата “Етюдите на София”, издаде най-добрите си фотографии в албум от проекта, като събитието беше съпроводено и с изложба в Регионалния исторически музей, и с официална премиера на книгата, която попадна в Топ 3 на популярна книжарница за най-търсени произведения от 24 септември до 4 октомври. 

Преди време Иван Шишиев обърна внимание върху състоянието на знакови архитектурни символи от историята на София, като ги обедини в Топ 10 на сградите, които искаме да бъдат възстановени.“Албумът е интересен и обхваща София в четирите сезона. Това е изключителен подарък на всеки софиянец и всеки любител на града”, казва създателят на “Етюдите на София”.

Къщата с ягодите, в която половината столичани искат да живеят, а останалата половина иска да ремонтира, се намира на ул. “Сан Стефано”.

“Тази къща е частен имот. Никой, включително и Столичната община, дори и да иска, не може да вземе тази къща. Единственото, което могат да направят, е да дават глоба след глоба, която обаче, поради естеството на законите в България, не е висока и съответно не може да промени нищо”, казва Иван Шишиев.

В първата четворка на негативната класация попадат Захарна фабрика, къщата на Иван Евстатиев Гешов на бул. “Патриарх Евтимий”, къщата на Александър Стамболийски на ул. “Суходол” и кино “Модерен театър”.

Според Шишиев, Захарна фабрика може спокойно да се превърне от един индустриален квартал в нещо наистина красиво. “Може да стане нещо изключително хипстърско, както е не само в Западна Европа, а навсякъде”. “Сякаш ние българите сме по средата, на този кръстопът между народите, който обаче не може да преодолее този балон, в който се намира”.

От първата четворка може би най-болезненият пример е къщата на Иван Евстатиев Гешов - “личи си, че има красота, личи си, че е била изключително красива сграда. Това е къща на един министър-председател и човек, който е владеел пет езика, това е и първият милионер в страната. Същевременно това пак е частен имот и виждаме как е оставен да се руши”, обяснява Шишиев.

По-особен случай е къщата на друг министър-председател - Александър Стамболийски, чиято къща до преди 2000 г. е била в добро състояние, но след това, когато трябва да се върне на реалните наследници, се случва погром - за една нощ къщата е унищожена и тя просто изчезва. “Може би най-лошото е не самата къща (която е унищожена), колкото библиотеката вътре, която изчезва”, допълва той.

В София има много красиви сгради, оставени да се разрушат, разбира се има и добри примери, като един от тях е къщата  с лицето на ул. Шипка” на apx. Гeopги Фингoв, която в момента се възстановява от Столичната община и ще се превърне в музей.

Чуйте още за красивите къщи в София в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.04.24: Парламентът отстрани председателя Росен Желязков

На днешния 25 април 2024 година гости в предаването "Форум" бяха Емил Соколов и Стоян Панчев. Те се спряха на следните теми: Политическите акценти от деня Ден преди да спре да заседава редовно: парламентът отстрани председателя Росен Желязков ПП-ДБ-СС пак поискаха Благовест Георгиев да се оттегли от Столичния общински съвет Повече..

публикувано на 25.04.24 в 18:12

Популяризиране на социалните услуги сред църковната общност

Стартира проект за популяризиране на социалните услуги сред църковната общност озаглавен "Социална свързаност и подкрепа". Началото беше дадено с двудневен семинар на 25 и 26 април 2024 г., като събитието се провежда в село Горна Малина и град Елин Пелин. Домакини на семинара ще са Центровете за социална рехабилитация и интеграция "Свети Йоан..

публикувано на 25.04.24 в 17:34

Информационни сесии в областите Монтана и Русе в полза на сезонните работници

Европейският орган по труда ( ЕОТ) организира Информационни сесии в България с насоченост към български сезонни работници в селското стопанство във Франция. В тях на 24 и 25 април 2024 г. ще вземат участие експерти от администрацията на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), както и местните комисии за борба с трафика на..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

Третото издание на Международния фестивал "Артис" се открива на 30 април

На 30 април ще се открие Третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства "Артис".  В предаването "Радиокафе" с акцент по темата  е разговорът с Ваня Пешева – създател на фестивала, и младата участничка Йоана Милкова . "Преди няколко години стартирах тази идея за фестивал с единствената цел да предоставя възможност..

публикувано на 25.04.24 в 16:15

Какъв ще бъде туристическият сезон тази година

С майските празници се поставя и началото на морския туризъм. Оказва се, че почивката тази година ще ни струва около 10-15% повече. Много от българите ще предпочетат отново да пътуват за празниците, като една от обичайните дестинации е не само Гърция, но и нашето Черноморие. Подробности разказа Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на..

публикувано на 25.04.24 в 15:57
Хари Тончев и Даниеле Феббо

Двама от "Хари Тончев трио" свирят на живо по специфичния си начин

Българският джаз китарист Хари Тончев от 2 седмици е в България и се готви за сценична изява с формацията си, в която участват и контрабасистът Даниеле Феббо и барабанистът Борислав Петров. Китаристът е роден в Пловдив, но от 2019 г. живее в предградията на Чикаго и се изявява в различни американски щати. Пред БНР-Радио София той посочи,..

публикувано на 25.04.24 в 15:40

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26