Очаква се поне първата половина от етичната рамка за изкуствения интелект, предлагана от Организацията за образование, наука и култура на ООН – ЮНЕСКО, да бъде утвърдена още тази седмица. Това съобщи пред Радио София доц. Мариана Тодорова - доктор по футурология и изследовател в Института по философия и социология към БАН и автор на книгата „Изкуственият интелект“.
Дискусията от експертите по темата е много важна, защото изкуственият интелект навлиза все повече и влияе в различни сфери от живота. Пример за това са професиите, влизащи в списъка на изчезващите, на секторите, които изискват промени и сътрудничество с „умните“ иновации, новопоявяващите се работни места.
Медицината е ярък пример за навлизането на дигиталните технологии в диагностиката и лечението. Съществуват и платформи, които чрез математически модел могат да прогнозират развитието на пандемията или появата на нови, допълни доц. Тодорова.
Тя е убедена, че изкуственият интелект може да намери приложение и в религията, колкото и екзотично да изглежда това.
По думите на футуролога Европа изостава от Китай и САЩ и в този сфера не е конкурентоспособна, особено по отношение на прилагането на научните постижения. Но на Стария континент най-много обръщат внимание за етичната рамка. Дори и ЮНЕСКО да приеме такъв документ, регулацията ще има препоръчителен, а не задължителен характер.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с доц. Тодорова.
От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..
Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..
Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..
Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..
Една от премиерните дати за спектакъла съвпада и с 80-ия рожден ден на Младежки театър "Николай Бинев". От екипа споделят, че за този юбилей подготвят още много премиерни заглавия и дори ще открият нова куклена сцена с името "В лунната стая". Повече за "Вълшебната флейта" на сцената на Младежкия театър чуйте в звуковия файл.
От няколко дни София разполага с ново театрално пространство - ThetroArt. Намира се в самото сърце на столицата, на ул. "Шипка“ и разполага с 270 места. Зад проекта стои Александър Пеновски, който заедно с екипа си, решава това да бъде новото театрално пространство в София. "На 19 януари направихме откриването с "Не те познавам вече“ и установих, че..
Иван Иванов-Awaho представи своя нов, самостоятелен проект, в който музикантът се впуска в своите по-интимни музикални и вербални търсения. Първият сингъл от предстоящия албум се казва "Мое момиче" и е откровена препратка към new wave културата. Иванов е познат на българската клубна сцена като част от групите Casual Threesome..