На 24 юни, от 19.00 ч., в зала „България“, Софийската филхармония ще отдаде почит на големия аржентински композитор Астор Пиацола. В концерта ще звучат негови емблематични творби като "Микеланджело 70", Концерт за бандонеон, пиано и струнни "Аконкагуа", "Адиос Нонино" и „Либертанго“.
Астор Пиацола, наричан в своята родина „El Gran Ástor“ (Великият Астор) остава в музикалната история като „големият обновител на аржентинското танго“.
„Този концерт решихме да го направим по един много класически начин и да представим някои емблематични творби на Пиацола. В този концерт ще се включат двама страхотни млади изпълнители – Стоян Караиванов и турският пианист Доач Бездюз“, сподели в ефира на радио София Кремена Николова от Софийската филхармония.
Бандеонът е любим инструмент на Стоян Караиванов, който е носител на редица награди от национални и международни конкурси по акордеон и баян. От есента на 2020 г. той започва образованието си по бандонеон при проф. Фабио Фуриа в Консерваторията “Джовани Пиерлуиджи да Палестрина“ - Каляри, Италия.
Доач Бездюз
Турският пианист Доач Бездюз започва музикалното си образование в Държавната консерватория към Мерсинския университет като ученик в класа по пиано на Марина Джинджарадзе. През 2017 завършва гимназиалното си образование в Мерсинската консерватория и през следващата учебна година постъпва в Нов български университет като студент в класа по пиано на проф. Людмил Ангелов.
„Това е концертът, който се харесва, както на хората, които имат афинитет към класическата музика, така и на хората, които са малко по-далече от нея. Радвам се, че ще могат да чуят как звучи тангото в концертните зали, по начинът по който самият Пиацола си я е предствял“, каза Кремена Николова.
Диригент на концерта е Константин Илиевски.
Подробности можете да чуете в звуковия файлСтремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..
Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..
София Христова е танцьор и артист вече повече от 17 години. Преминавайки през многобройни танцови стилове, сценични изяви, работилници и курсове, тя има натрупана богата движенческа култура и опит в изкарване на скрития потенциал на повърхността. Открива пол денс, и по-специфично екзотик пол денс, в недалечната 2019 година, чрез случайно..
36-годишен мъж е задържан в София за въоръжен грабеж извършен на трети януари тази година. БНР научи, че арестуваният е влязъл в магазин за алкохол и цигари и е заплашил продавачката с пистолет. Отнел е близо 700 лева от оборота. Тази сутрин при операция на полицията извършителя е арестуван.
Театър “Алма Алтер” става на 25 години - четвърт век театрално дишане, търсене и създаване на светове, в които сцената е дом, а мигът - вечност. “Алма Алтер” е студентски професионален театър в Софийския университет. Основан е през 1968 г., но по идеологически съображения, е закрит. След близо 30-годишно прекъсване, по инициатива на ректора на..