Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За десета година Arbanassi Summer Music от 14 юли

Юлита Фъсева и дъщеря й Яна
Снимка: Лили Големинова

От 14 юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 г. се провежда в Арбанаси. Създава го Юлита Фъсева, контрабасистка, която повече от 20 години е част от Симфоничния оркестър на Антверпен, може би най-добрият оркестър в Белгия.

Юлита Фъсева е родена в България, в семейство на музиканти (родители, сестра, братовчеди), пръснати из цяла Европа. Когато е на 9 г., заминава за Германия, където майка й е поканена да свири. Самата Юлита Фъсева е завършила музикалната академия във Франкфурт. Където и обаче да я отвежда професията, тя винаги през лятото си идва в България.

И понеже е родом от Велико Търново, на сърце й е тази част от страната ни. И един ден, като се разхождат из Арбанаси със своя съпруг, Димитри Местдаг, който свири на обой/английски рог в същия оркестър в Антверпен, и разглеждат прекрасните църкви, той възкликва колко би било хубаво да направят фестивал, да има музика, концерти.

И така, малко на шега, Юлита се обръща към директора на музеите, който всъщност отговаря за църквите и той прегръща тази идея. И фестивалът е факт. На места, където никога досега не е имало концерти.

Благодарение на Arbanassi Summer Music много белгийски музиканти идват в България – и да свирят, и да се влюбят в нея и да дойдат отново. Идват и български инструменталисти, които работят в Западна Европа. Успяват да се съберат на едно място едва в Арбанаси, няколко дни преди началото на фестивала и започват едни усилени репетиции, но по думите на Юлита Фъсева „ние подбираме толкова съвършени музиканти, че въпреки че е в последния момент, „събирането“ на програмата е истинско удоволствие“.

Публиката първоначално, е най-вече, от региона, но постепенно фестивалът придобива популярност и има хора, които пътуват от София за определени концерти.

Всяка година фестивалът има определена обединяваща тема – музика от определена държава или конкретна музикална стилистика. Тази година, поради трудностите с пътуванията и последствията от Ковид, музикантите са по-малко, само 7 и програмата е правена според тези, които могат да стигнат до Арбанаси. Но, както винаги е бил стремежът на Юлита Фъсева, отново има интересни творби, често такива, които рядко или почти никога не са били изпълнявани в България.

Пристига и една оперна певица, чудесно сопрано, „която е голяма звезда в Белгия“ – Лоре Бинон. Останалите музиканти са цигуларката Хеди Керпичиян, която пристига от Страсбург, Демна Гигова (виола), Роберта Верна (цигулка), която току-що спечели  място на концертмайстор в Копенхаген  (сред стотици кандидати), Иво Александров (виолончело), самата Юлита Фъсева и нейния съпруг.

Програмата на фестивала преминава през Моцарт, Берлиоз, Респиги, Елгар и Холст и стига до едни специален аранжимент на сюитата „Уестсайдска история“ на Бърнстейн.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С каква скорост да минеш оттук?

По моста на с. Гара Елин Пелин и 10 км/ч не ви гарантира безопасност. Докога?

Жителите на Община Елин Пелин от години имат проблем с моста в сърцето на село Гара Елин Пелин, който е връзката както на населеното място с близките села, така и с главния път, който води към магистралата в посока столицата. Те се оплакват от шум, прах, вибрации, от рушащи се метални решетки , които пукат гуми. В района има и много..

публикувано на 12.07.24 в 18:13
Милка Василева

Специалисти по здравни грижи ще има достатъчно, ако професиите станат привлекателни за младите

Тази седмица се проведе национална среща на главни медицински сестри под надслов „Кадровата криза в здравеопазването – възможно ли е да бъде преодоляна?“.  Колкото и по темата да се говори през последните години, проблемът с недостига на медицински сестри продължава да бъде много остър . Кризата у нас е с 20-годишна давност. Но проблемът..

публикувано на 12.07.24 в 16:34
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Не може да има две ДПС-та. Пеевски ще направи своя партия-корпорация

Намесването в лидерския конфликт в ДПС на нова тема – етническата , показва някаква форма на отчаяние . Обикновено тя се повдига, когато има нужда от сплотяване. Интересно кога Доган се сети, че Пеевски и Йордан Цонев са българи? Това коментира пред БНР-Радио София политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов. Според..

публикувано на 12.07.24 в 15:26

Менеа представи новата си песен Weight of the World

Младата изпълнителка Менеа Кефалов, родена в САЩ, с български корени. Менеа завършва музикалното си образование в прочутия колеж Бъркли, а в момента живее в Лос Анджелис. Тя представи пред Радио София новата си песен Weight of the World. Музикантката сподели, че има група, пише песни и ходи по участия. Родителите й са от София и тя често идва тук..

публикувано на 12.07.24 в 14:20

Българка получи международен приз за романа си "Мръсни дни"

Седмици след световната си премиера у нас се появява хитовият фентъзи роман "Мръсни дни" на българката Геновева Димова, която впечатли гигантите от американското издателство TOR, и се превърна в един от най-обещаващите нови гласове на жанровата литература в международен мащаб. Родената във Варна фентъзи стихия, която от години живее и твори в..

публикувано на 12.07.24 в 13:41

Какво трябва да знаем при ремонт на жилището

Лятото е сезонът на ремонтите на домовете. Какви са законовите преустройства на жилищата? Как се случват и какво се изисква за да бъде един ремонт по правилата? От инж. Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ще научим как да променим функциите и разположението на помещенията вкъщи, без това да..

публикувано на 12.07.24 в 12:21
Анна Стойкова

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в модерен и зелен европейски град с добре поддържани паркове и градини, облагородени междублокови..

публикувано на 12.07.24 в 09:45