Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво пречи в България да се извършват повече трансплантации

Снимка: ВМА

Историята на Георги Пеев, герой във филма на Стефан Командарев „Живот за Живота“, е доказателство, че на всеки може да се случи да се нуждае от трансплантация и дори да я дочака.

Георги Пеев живее и работи в Хасково и има два трансплантирани органа. Бъбреците му се увреждат след вирусно заболяване, а докато правят изследвания за трансплантация (с донор неговата майка), лекарите установяват, че и сърцето е пострадало.

Въпреки малкия шанс, съдбата му се усмихва. По-малко от година след включването му в листата на чакащи за трансплантация, донорска ситуация във Варна му дава сърце.

В една донорска ситуация участват над 100 души - лекари и немедицински персонал, отбеляза пред Радио София Пеев:

„Нормативно вече няма пречки за извършване на повече трансплантации. Но координаторите в донорските центрове очевидно не работят така, както би трябвало.“

Според Георги Пеев и държавата, и инстанции и хора носят отговорност за незавидното положение у нас, трябва повече да се говори в обществото. Водещите в това отношение Италия и Хърватия отдавна за провели нужния обществен дебат.

В бюджета на Министерството на здравеопазването за 2021 г. е заложено да бъдат извършени 100 трансплантации, за 2022-ра- 180, а за 2023-та – до 250.

„Правим бюджет, пишем числа в документите, но реално не се случва целта. Хората се сменят, но нищо не се променя по отношение на вършене на работа“, коментира Георги Пеев.

Броят на трансплантациите е в права пропорционалност от броя на донорските ситуации, коментира д-р Георги Христов, директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“:

Най-важният етап е идентификацията на потенциални донори в лечебните заведения. А това не е достатъчно развито в донорските центрове.“

По думите му въпреки декларацията от ръководствата за съдействие, в големи болници като „Пирогов“, ВМА и „Александровска“ почти не се стига до донорска ситуация – „поради липса на воля“.

  • На 9 октомври (събота) отбелязваме Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Денят е възможност да почетем донорите и техните семейства, както и да благодарим на специалистите по трансплантация.

Целта е да бъде привлечено вниманието на гражданското общество, медицинската общност и политиците от цяла Европа към значението на донорството и трансплантацията.

Солидарно и в координация със Съвета на Европа и тази година в България ще бъдат проведени редица тематични събития (от 4 до 16 октомври)

  • Към момента 1010 български граждани живеят с надеждата да получат орган, който да им позволи да водят нормален живот. Чакащи за присаждане на бъбрек са 893 души. От трансплантация на черен дроб се нуждаят 41 български граждани, от сърце – 44 души. Белодробна трансплантация очакват 22 наши сънародници.
  • От началото на тази година до момента в България са реализирани 11 донорски ситуации след настъпила мозъчна смърт. Успешно извършени са 43 трансплантации. За сравнение – за цялата 2020-а донорските ситуации след установена мозъчна смърт са 4.
  • През 2020 г. в Европа средно на ден в очакване на трансплантация са умирали 21 пациенти.
  • Според действащото в България законодателство всеки човек би могъл да бъде донор на органи след настъпването на категорично доказана мозъчна смърт, освен ако приживе писмено не е декларирал отказ. След края на жизнения път най-близките роднини трябва да дадат съгласие за донорство.
  • Тази година мотото на Европейския ден на органното донорство и трансплантацията е „Просто кажи „Да!“.
  • Един донор може да спаси 8 човешки живота чрез донорство на органи и да подобри живота на до 100 души чрез донорство на тъкани.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С тържествено шествие община Радомир ще отбележи 24 май

С тържествено шествие община Радомир ще отбележи Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май. Началото на празничната програма ще бъде дадено в 10.45 часа с тържествено шествие от пл. „Войнишко въстание“ до пл. „Свобода“, каза пред Радио София Станислава Генадиева,..

публикувано на 23.05.24 в 18:48

"За Земята": Измервателните станции са в най-незамърсените точки в София

Замърсяването с азотен диоксид (NO₂) в София продължава да бъде повсеместно и доста над официалните стойности, публикувани от институциите , показват нови целогодишни измервания на Екологично сдружение "За Земята", изложени в актуален доклад. При това концентрациите са се увеличили спрямо предходната година. Подробните данни са изложени за..

публикувано на 23.05.24 в 16:44
Мария Бакалова

Кинофестивалът в Кан и очакваните филми през лятото

Кинофестивалът в Кан приключва тази събота. Един от 22-ата игрални филма в надпреварата за „Златната палма“ във френския град е „Стажантът“. В лентата участва българската актриса Мария Бакалова, в ролята на Ивана Тръмп - бивша съпруга на президента на Америка. Филмът ще бъде по-скоро политически, не като сюжет, а като послание и причина да..

публикувано на 23.05.24 в 16:44

Протест против беззаконието по пътищата и новата организация на движение в центъра на София

Недоволни граждани от новата организация на движение в района на НДК протестираха пред сградата на Столичната община. Те са подкрепени от сдружение „Ангели на пътя“, което обединява семейства, загубили близките си в пътно-транспортни произшествия. По-рано започнаха шествия, организирани с настояване да спре беззаконието по пътищата, като пешеходно..

публикувано на 23.05.24 в 15:59
Преводачът Ваньо Попов пред микрофона

Писателката Франческа Петрицио с различен поглед към Борджиите

"В кръвта ми е" от италианската писателка Франческа Петрицио е исторически роман, който впечатлява със стил и откровеност и завладява още с първите думи от мрачната изповед на Чезаре и Лукреция Борджия. В предаването "Радиокафе" повече за книгата разказа преводачът Ваньо Попов , работил дълги години и в БНР. "В превода трябва да бъдеш..

публикувано на 23.05.24 в 14:43
Васил Терзиев

Васил Терзиев: Ситуацията е овладяна след снощния дъжд в София

В началото на извънредното заседание на Столичния общински съвет, по искане на общински съветници, кметът на София Васил Терзиев даде актуална информация за обстановката в града и околните села. 230 сигнала са подадени на телефон 112 заради обилните валежи и градушка в София вчера, а 34 има в контактния център на Столичната община, заяви..

публикувано на 23.05.24 в 13:26

Кафето като терапия и на фронта

Има места по света, където освен медицински специалисти като психиатър или психолог, които помагат на хората да се справят със стреса, се вика и... кафе. То е не просто освежителна напитка. Оказва се, че поднесено по определен начин, в точен момент,  може много да помогне.  Със собственика на една такава необикновена Къща за кафе в Израел..

публикувано на 23.05.24 в 13:09