Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екранните деца

Диди Костова представя рубриката „Ние, родителите“, която е съвместна продукция с Биляна Котева от „1 наум“. Съботната ни тема ще бъде „Митове и истини за децата и екраните“. Какво е влиянието на екраните върху развитието и поведението на децата? Как се отразяват екраните на мозъка, на съня, на храненето, на поведението…? Има ли оптимално или относително подходящо време, в което децата могат да бъдат пред екрани? Кога е редно да бъдат въведени екраните? И в днешните технологични времена не е ли изкуствено ограничаването им?

Първо да чуем самите деца какво мислят по темата в анкетата в 29 ДГ "Слънце":

Георги: "зомбирам съм от таблета, не е полезно, болят ме очите". Радослава: "гледам филмчета до през нощта". Мартин: "вече ми е взет таблета за цяла година, защото и аз съм зомбиран като Георги". "Ако нямаме таблет можем да си играем навън с приятели. Строим с конструктора. Ще си играем с брат ми, със сестра ми, ще е супер."

Диди:

"Кръстихме това "Ние, родителите" - целта ни е да срещаме родители и бъдещи родители със специалисти, които да отговарят на въпросите във ФБ страницата ни всеки понеделник на живо. Децата се залепват за екраните и какви са методите да ги откъснем от тях? Колкото по-напред оставим срещата с екрана, толкова по-добре!"

Доколко е обратимо е негативното въздействие на екраните? По темата се включва психологът Стоян Везенков - доцент по неврофизиология, доктор по невробиология, магистър по ерготерапия и молекулярна биология, сертифициран неврофийдбек терапевт, автор на книги и специалист с несравними и комплексни познания в областта на детското развитие и поведение и не само:

"Колкото по-рано започва едно дете с екранна дейност, толкова по-голям е рискът за здравето му. Създават се модели, които компрометират по-нататъшното му развитие. Става дума за около едногодишна възраст.. Зависимостта е друг аспект и няма възраст, предпазена от риск. Проблемът е подценяван. Детето не може да използва виртуалната реалност като инструмент, както ние с вас.
Няма подготвени специалисти, които да осъзнават интимните механизми в детското телце и психика, за да се осъществи интервенция за връщане. 
Родители ми носят ЕЕГ, правено на техни деца, когато са гледали филмче. Дори и невролозите не са обръщали внимание на това заспиване на фронталната кора, не си дават сметка, че това не е истинско ЕЕГ. 
Сензорните системи на децата трябва да бъдат възпитани с естествени източници на звуци. Децата трябва да имат връзка с реалните предмети. Има проблеми с хранене и съня при живот във виртуална среда. Проблемите са незабележими, но се натрупват. Зрителната и слуховата система не са достатъчни, вегетативните системи са не по-малко важни, реално екранът уврежда именно тях.
Компютърът е продължение на интелекта, не го замества. Ако вземете екрана на детето и то прояви първи признаци на зависимост, трябва да се вземат крути мерки. Ако не иска нищо друго да прави без награда - това е опасен капан."
Проследете темата и в нашия Фейсбук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Велека Цанкова от

Мишо Йосифов и "Новините в джаза" представят своята Лятна емисия в последния ден на юли

Велека Цанкова за Лятната емисия на "Новините в джаза", която ще можем да видим на терасата на "Топлоцентрала" на 31 юли 2024 г.  и съвсем не е за изпускане, защото… "Подбрали сме музика със съвсем лятно настроение, ще има интересни кавъри на популярни пиеси, а в същото време разбира се, ще си посвирим и от авторската ни музика, която се..

публикувано на 18.07.24 в 13:23

Започна реконструкцията на ул. "Опълченска"

Днес започва реконструкцията на ул. "Опълченска", което се случва 12 години след изготвянето на проекта. Дейностите стартираха от мостовото съоръжение при река Владайска на кръстовището с бул. Сливница, където вече са въведени и ограничения в движението. Участъкът, който предстои да бъде ремонтиран е до кръстовището на ул. Опълченска с бул...

публикувано на 18.07.24 в 12:22
Паметник на Левски в Ловеч

Отбелязваме 187 г. от рождението на Васил Левски

187-мата годишнина от рождението на Васил Левски ще бъде отбелязана с възпоменателна церемония с военен ритуал пред най-големия паметник на Апостола на свободата в Ловеч . Заради летните горещини програмата по отбелязването на 187-годишнина от рождението на Васил Левски беше изтеглена за сутринта. От 9.00 ч. започва гражданското..

публикувано на 18.07.24 в 10:25

Горещо с възможност за превалявания

Атмосферното налягане ще се задържи близко до средното за юли.  Днес времето над страната ще бъде предимно слънчево и отново много горещо. След обяд в Северна и планинските райони на Западна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, като на места ще превали и прегърми. В отделни райони валежите ще са интензивни с временни..

публикувано на 18.07.24 в 07:15

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14