Не само хората могат да си стават близки. Оказва се, че чрез създателите си и една ферма можа да е близка не само във физическия и географския смисъл.
За това доказателство са семейство Сиана и Иво Тончеви. Те не само избират да живеят и отглеждат децата си на село, не само правят своя ферма, но разширяват дейността си със сайт, страница във Фейсбук (с над 32 000 последователи!), както и дават възможности за абонамент на почитателите на качествената храна и не на последно място организират детски лагери и посрещат деца от училища и градини.
Представят се лаконично с равенство, но не математическо:
Здрава почва = Здрава храна = Здрави хора.
И с признание: Обичаме природата и истинските неща, които прераснаха в естествено раждане, привързано родителство, осъзнатост и усъвършенстване, здравословно хранене, устойчив начин на живот, нулев отпадък, лична отговорност.
Преди 15-ина години се преселват от Варна в софийското село Негован, а когато се появяват децата им, желанието да ги (се) хранят с чиста, качествена храна им дава идеята сами да я произвеждат, разказа пред Радио София Иво, който по професия е агроном:
„Постепенно перфектният райграс започна да отстъпва за сметка на разрастващата се градинка. Появи се и първата оранжерийка, после по-голяма. Докато в момента вече почти няма райграс.“
Към фермерския екип работят и Деян и Матеуш.
Ива и Ема – децата на Сиана и Иво, се включват и помагат само, доколкото им е интересно и могат.
В стопанството има и кучета и котки, скоро ще се настанят и кокошки. (Чуйте какво ще рече кокоши трактор)
Част от методите и инструментите не са много популярни в България.
„Много от инструментите дори нямат български имена. Те щадят както почвата, така и човека - ергономични са – казва Иво, – Не използваме мотика, права лопата и фреза.“
А Сиана подчертава, че вдъхновение са почерпили от детството си:
„Винаги съм искала фермата да е място за срещи със земята, с храната. Да отворим вратите и децата да могат да видят как растат плодовете и зеленчуците.“
Търсят ги и от училищата, и самите родители, които осъзнават колко е хубаво децата да са близо до природата. Да видят на живо това, което учат и разглеждат на картинка в учебниците.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова със Сиана и Иво Тончеви.
Сиана и Иво могат да се усмихват не само в Негован, а и в радиостудиото
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..