Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическите резервати по света и у нас

| обновено на 06.02.22 в 11:09
Проф. Гергова
Снимка: Лили Големинова

Проф. Диана Гергова, археолог, за опазване на културното ни наследство и няколко сравнения на археологическите резервати от близо и далеч:


"Има основание човек да мечтае да е археолог - винаги разкривате ситуация, което трябва да разчоплите. Археологията е изключително трудна, отговорна, става все по-зависеща от административни пречки. Секторът е повече от представителен за България. Откритията ни в последните 40-50 години разказват нови неща за историята на света. Големият проблем е, че това богатство се разпада. Нашите тракийски гробници са над 2000 години. Липсват структури за управление на бързо рушащи се обекти.

Сборяново е опит да предложим крачка напред в управлението на археологическите резервати. Те въобще не се развиват. Оставени са на произвола на съдбата. Имат огромни проблеми. Нито един не изглежда както би трябвало. Александровската гробница продължава да е в окаяно състояние. Условието да получим финансиране по "Региони в растеж" за Сборяново бе да има специализиран механизъм, който да представи бизнес план. Природните, горските имат своето управление, единствените, които го нямат, са археологическите.

По свой начин започнахме промени, въпросът е тази практика да бъде проверена в действителността чрез пилотен проект. Управлението на резервата е свързано с работа на терен. В Сборяново имаме 11-12 паметника, които са уникални. Ако са експонирани, може да задържат туристите поне 2 дни. Те ни дават единствен разказ, ако ги социализираме. Местният бизнес е заинтересован. Но те трябва да имат гарантиран поток туристи. Действащи на терен структури, адекватна реклама - това е ключът."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Май - месец за подкрепа на българското образование

Месец май е месецът на образованието в България , но освен празници, учениците ни имат нужда от образование, което ги подготвя за живота в 21. век. Българските училища, с малки изключения, са все още далеч от това да предлагат съвременно качествено образование, смятат от "Заедно в час". Неправителствената организация през целия месец..

публикувано на 09.05.24 в 19:24

Помагайки на българите по света да се върнат у нас, помагаме на България

На последното издание на най-големия форум за българи зад граница: "Кариера и живот – защо в България?", който се проведе в Берлин, организаторите от платформата "Bulgaria Wants You" проведоха онлайн анкета, чиято цел бе да обобщи профила на посетителите, причините за заминаването им и възможностите за тяхното завръщане в родината. "..

публикувано на 09.05.24 в 17:40

Чатботът Краси ще упътва посетителите на Софийския фестивал на науката

14-ото издание на Софийския фестивал на науката ще се проведе от 9 до 12 май 2024 г. в София Тех Парк. Фестивалът предлага достъпни и забавни събития, които разкриват как чудесата на науката и най-новите проучвания от целия свят обогатяват живота ни, обясняват познатите явления от ежедневието ни и носят надежди за бъдещето на човечеството...

публикувано на 09.05.24 в 16:43
Адриан Николов

Лек спад на неравенството у нас, всеки десети работещ е беден

Бедността у нас лека намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга. Подобренията обаче са бавни, а политическият хаос обещава да забави с години фундаменталната промяна на социалната система, която има реален потенциал да..

публикувано на 09.05.24 в 15:45

Седмо издание на наградите "Златни патета"

Наградите "Златни патета" 2024 г. ще бъдат раздадени за седма поредна година на официална церемония в средата на месец май, като те  подкрепят прогресивната българска музика. Публиката определя кои ще са победителите, като гласува онлайн в специално създадената платформа . Гласуването в ежегодната кампания "Златни патета" вече започна. Графа,..

публикувано на 09.05.24 в 15:05

Денят на Европа и мирът

Теодор Стойчев е ръководител на Бюрото на Европейския парламент (ЕП) в България. По случай 9 май, Денят на Европа той беше гост в предаването "Радиокафе". Стойчев сподели, че обединението на европейските държави в Евросъюз е цяло чудо, въпреки противоречията, противопоставянето и войните, които те са имали помежду си в исторически план...

публикувано на 09.05.24 в 14:51
Петя Андасарова с водещия на

За музиката, театъра и инфлуенсърството като отговорност към младите хора

В предаването "Добър вечер, София" се срещаме с Петя Андасарова. Тя е само на 23 години, но вече е успешен артист. В артистичната сфера, в която навлиза още от ранните си години тя вече има свой широкоспектърен образ. Като ученичка в 5 клас първо се докосва до музиката и има желание да пее. Записва се към вокалната група на  32 СУ "Св...

публикувано на 09.05.24 в 14:10